Rozpor s ústavou a dohovorom
Prezidentka vrátila zákon o elektronických komunikáciách na opätovné prerokovanie parlamentu z dôvodu jeho rozporu s Ústavou SR a Dohovorom o ochrane ľudských práv a základných slobôd.„Ide o porušenie práva na ochranu pred neoprávneným zasahovaním do súkromného života a práva na ochranu pred neoprávneným zhromažďovaním, zverejňovaním alebo iným zneužívaním údajov o svojej osobe. Súkromie je pritom jednou z hlavných hodnôt, na ktorých je založená demokratická spoločnosť," uviedla kancelária hlavy štátu minulý týždeň s tým, že sú to rovnaké výhrady, aké voči obdobnej právnej úprave prezidentka uplatnila minulý rok.
Nahradí sa súčasný zákon z roku 2011
Zákon o elektronických komunikáciách nahradí od 1. februára 2022 súčasný zákon z roku 2011, preberie európsku smernicu, ktorá stanovuje Európsky kódex elektronických komunikácií.Smernica je súčasťou Stratégie pre jednotný digitálny trh v Európe, reaguje na vývoj a zmeny na trhu elektronických komunikácií v dôsledku zavádzania a používania nových technológií, nárastu dopytu po online službách a potreby rozšírenia pripojenia k vysokorýchlostnému internetu pre čo najväčší okruh užívateľov.
Spravodlivá hospodárska súťaž či inovácie
Zámerom nového zákona je zabezpečiť v čo najväčšej miere prístup k vysokokapacitným sieťam a ich využívanie všetkými občanmi a podnikateľskými subjektmi za primeranú cenu, pri zachovaní možnosti výberu.
Ďalej má umožniť účinnú a spravodlivú hospodársku súťaž, ako aj inovácie, efektívne využívanie frekvenčného spektra, uplatňovanie spoločných pravidiel v Európskej únii a predvídateľných regulačných prístupov. Tromi hlavnými cieľmi ostávajú podpora hospodárskej súťaže, rozvoj vnútorného trhu a ochrana záujmov koncových užívateľov.
Viac k témam: Zákon o elektronických komunikáciách
Zdroj: Webnoviny.sk - Parlament opätovne schválil nový zákon o elektronických komunikáciách, odobrila sa pripomienka Čaputovej © SITA Všetky práva vyhradené.