Ako zásadné vidia aj riešenie havarijných stavov mnohých ďalších budov. Pre agentúru SITA to uviedla vedúca Centra múzejnej komunikácie SNM Zuzana Vášáryová.
Súčasné projekty sa majú zachovať
Dodala, že múzeum plánuje začať aj s prípravou nových projektových dokumentácií pre budúce obnovy a rekonštrukcie.V oblasti vedy a výskumu, edičnej a vydavateľskej činnosti tak pôjde o zachovanie a rozvoj súčasných projektov.
Prioritou však bude zachovať aj súčasný stav zamestnancov tak, aby nebol ohrozený výkon základných odborných činností múzea.
SNM má v pláne pripraviť projektové dokumentácie pre obnovu a rekonštrukciu najmä sídelnej budovy v Bratislave a v Martine, obnovu Múzea slovenskej dediny v Martine, kaštieľa v Betliari či prípravu rekonštrukcie budovy Múzea rusínskej kultúry v Prešove.
Chcú sa vyhnúť výraznému šetreniu
Tiež ďalšie etapy obnovy Spišského hradu, kaštieľa v Dolnej Krupej aj budov v Levoči. Vášáryová podotkla, že všetky tieto plány sú závislé najmä od finančných a personálnych možností múzea.Z daného dôvodu vidia tento proces ako postupný. V prípade nových výstav a expozícií práve rokujú so zahraničnými partnermi na roky 2023 až 2025.
„Očakávania SNM vo vzťahu k Ministerstvu kultúry SR sú predovšetkým v oblasti financií, aby sa múzeum vyhlo výrazným šetriacim opatreniam, ako je znižovaniu počtu zamestnancov a redukovaniu prezentačných aktivít smerom k verejnosti. Najdôležitejšou výzvou roka 2022 bude príprava veľkých investičných projektov tak, aby sme boli pripravený na ich realizáciu v nasledujúcich rokoch,“ doplnila.
Najväčším úspechom v oblasti kultúry v roku 2021 je podľa Vášáryovej, že kultúra toto náročné obdobie prežila.
Článok pokračuje na nasledujúcej strane: