Vyjadril sa tak po spoločnom vyšetrovaní tlačovej agentúry The Associated Press (AP) a strediska pre kybernetickú bezpečnosť Citizen Lab pri Torontskej univerzite, ktoré zistilo sledovanie troch kritikov vlády týmto softvérom.
Pegasus sa používa v boji proti zločinu
Kaczynski v rozhovore pre pondelkové vydanie týždenníka Sieci, ktorého úryvky v piatok zverejnil spravodajský portál wPolityce.pl, uviedol, že Pegasus v súčasnosti používajú tajné služby v mnohých krajinách v rámci boja proti zločinu a korupcii.Program podľa neho predstavuje technologický pokrok oproti skorým monitorovacím systémom, ktoré neumožňovali službám monitorovať šifrované správy. „Bolo by zlé, keby poľské služby nemali takýto druh nástroja,“ skonštatoval.
Zistenia AP a Citizen Lab nezávisle overila organizácia Amnesty International, ktorá potvrdila, že na senátora Krzysztofa Brejzu v roku 2019, keď viedol opozičnú kampaň do parlamentných volieb, použili spyvér viackrát.
Správy, ktoré mu ukradli z mobilu boli upravené a štátom kontrolovaná televízia ich odvysielala v rámci očierňovacej kampane pred voľbami, ktoré tesne vyhrala PiS. Brejza teraz tvrdí, že voľby neboli spravodlivé, keďže vládna strana mala prístup k jeho taktickým myšlienkam a plánom jeho kampane.
Výzvy na zriadenie parlamentného výboru
Správy o použití spyvéru na kritikov otriasli Poľskom a viedli k výzvam na zriadenie parlamentného výboru, ktoré by sledovanie vyšetril. Kaczynski však tvrdí, že neexistuje dôvod na zriadenie takéhoto výboru a sledovanie podľa neho tiež nezohralo žiadnu rolu vo výsledku volieb v roku 2019.„Nie je tu nič, žiadna skutočnosť, okrem hystérie opozície. Neexistuje žiadny prípad Pegasus, žiadne sledovanie. Žiadny Pegasus, žiadne služby, žiadne tajne získané informácie nehrali v predvolebnej kampani v roku 2019 rolu. Prehrali, pretože prehrali. Dnes by nemali hľadať takéto výhovorky,“ povedal politik.
Okrem Brejzu sa podľa Citizen Lab stali terčmi Pegasusu právnik zastupujúci opozičných politikov v mnohých politicky citlivých prípadoch Roman Giertych a nezávisle zmýšľajúca prokurátorka Ewa Wrzosek.
Kaczynského spojenci predtým popreli, že by Poľsko kúpilo a použilo Pegasus. Premiér Mateusz Morawiecki označil zistenia Citizen Lab a AP za falošné správy a naznačil, že trojicu mohla špehovať zahraničná spravodajská služba.
Kúpa za peniaze z fondu
Podľa médií Poľsko kúpilo Pegasus v roku 2017 za peniaze z takzvaného Fondu spravodlivosti, ktorý má pomáhať obetiam zločinov a pri rehabilitácii zločincov. Podľa vyšetrovania vysielateľa TVN a denníka Gazeta Wyborcza ho použil Ústredný úrad pre boj proti korupcii - špeciálna služba vytvorená pre boj s korupciou vo verejnom živote, ktorá je pod politickou kontrolou vládnej strany.
„Verejné peniaze boli vynaložené na dôležitý verejný účel súvisiaci s bojom proti zločinu a ochranou občanov,“ vyjadril sa tiež Kaczynski.
Od roku 2015 vyšli najavo desiatky prípadov zneužitia softvéru Pegasus, mnohé z nich vlani po vyšetrovaní globálneho mediálneho konzorcia, ktoré zistilo sledovanie novinárov, politikov, diplomatov, právnikov a ľudskoprávnych aktivistov vo svete. Sledovanie v Poľsku sa považuje za obzvlášť závažné pretože sa nestalo v represívnom režime, ale v členskom štáte Európskej únie.
Viac k témam: Sledovanie, spyvér Pegasus
Zdroj: Webnoviny.sk - Kaczynski potvrdil kúpu izraelského spyvéru od NSO Group, politickí oponenti nemali byť sledovaní © SITA Všetky práva vyhradené.