Europoslanec Peter Pollák (OĽaNO/EPP) považuje uzavretie dohody s USA za dobrý krok, najmä v kontexte so súčasnou bezpečnostnou situáciou. Prízvukuje, že SR ako jediná krajina v regióne podobnú dohodu nemá. „Treba však počkať na jej ratifikáciu parlamentom a podpis zo strany prezidentky,“ doplnil.
Podobnú zmluvu má veľa krajín
Michal Wiezik (PS/RE) tvrdí, že spolupráca s USA je v záujme Slovenska, pričom neobmedzuje jeho zvrchovanosť a posilňuje jeho suverenitu. „Po tohtotýždňovej debate považujem za potrebné zopakovať, že dohoda bola iniciovaná z našej strany už počas predošlých vlád. Akoby niektorí jej oponenti zabudli na vlastné kroky v tomto smere,“ povedal.Pozitívne vníma dohodu aj Martin Hojsík (PS/RE), ktorý zdôrazňuje, že podobnú zmluvu má veľa krajín, od liberálneho Nórska až po proruské Maďarsko. Europoslanec tvrdí, že posilňovanie prepojenosti a spolupráce s partnermi Slovenska je krokom dobrým smerom.
Obrannú dohodu medzi USA a Slovenskom podporuje aj poslanec EP Eugen Jurzyca (SaS/ECR).
Smeráci dohodu neschvaľujú
Monika Beňová (Smer-SD/S/D) dohodu s USA považuje na základe jej znenia a dostupných informácií za nevýhodnú pre Slovensko. Jej stranícky kolega v europarlamente Miroslav Číž (Smer-SD/S/D) dohodu s USA neschvaľuje.Róbert Hajšel (Smer-SD/S/D) si nemyslí, že podobný typ zmluvy je teraz pre Slovensko potrebný. Mieni, že Slovensko si plní svoje podmienky voči NATO, ktoré v prípade potreby garantuje svojím členom poskytnutie kolektívnej obrany. „Akokoľvek slovenská vláda vyzdvihuje údajné prínosy tejto bilaterálnej dohody s USA a zľahčuje jej negatívne dôsledky, domnievam sa, že to nie je šťastný krok, ktorý by posilňoval našu bezpečnosť a zvrchovanosť,” skonštatoval Hajšel. Doplnil, že tento návrh dohody je pre Slovensko nevýhodný a vytvára podmienky prakticky pre stálu prítomnosť cudzích vojsk na Slovensku.
Článok pokračuje na nasledujúcej strane: