Aj na tieto pravidlá upozorňujú horskí záchranári v súvislosti so zimnou turistickou sezónou, ktorá je každoročne sprevádzaná lavínovým nebezpečenstvom.
Airbag batoh zvyšuje šance
Dodržiavaním rád skúsených záchranárov pri plánovaní túry by sa turisti mohli vyhnúť nebezpečenstvu i lavínam v horách, uvádza sa v tlačovej správe Ministerstva vnútra SR.Horská záchranná služba (HZS) zároveň turistom radí nedeliť sa počas túry. Do lavínového terénu by mali vstupovať po jednom a vzájomne sa sledovať.
Dôležité je mať základnú lavínovú výbavu, a to lavínový vyhľadávací prístroj, lavínovú lopatku a lavínovú sondu.
Potrebný je podľa záchranárov aj nabitý mobilný telefón, lavínový airbag batoh, ktorý pomôže zostať na povrchu lavíny. Pri jeho aktivácii sa šanca na prežitie podľa HZS výrazne zvyšuje.
Prvých pätnásť minút rozhoduje
Záchranári tiež turistom radia, aby sa túry v prípade nepriaznivých podmienok zriekli. Milovníkom zimnej turistiky odporúčajú absolvovať kurz lavínovej záchrany.V prípade lavínovej nehody, kde už ide o život, záchranári poukazujú na fakt, že najväčšie šance na prežitie v lavíne má človek prvých pätnásť minút.
„V prvotnej fáze je nutné pokúsiť sa z lavíny vylyžovať, ak sa človek nachádza v odtrhovom pásme, teda lavína sa odtrhla pri jeho nohách. Ak lavína podtrhne lyže a začne človeka ťahať, ideálne je prevaliť sa na bok, ruky zaboriť do snehu, snažiť sa o kotrmelec a dostať sa opäť na lyže a vylyžovať,“ uviedli.
V druhej fáze, keď lavína naberá rýchlosť, je podľa nich dôležité snažiť sa zaujať polohu polosed – poloľah, pokrčiť nohy a „pádlovať“ proti prúdu.
Článok pokračuje na nasledujúcej strane: