Zmena ústavy
„Vládna koalícia robí všetko pre to, aby sa udržala vo funkciách. Jediným východiskom teda bude ďalšia petícia a vypísanie referenda k možnosti skrátiť volebné obdobie vlády," avizoval Pellegrini.Predseda parlamentu a líder hnutia Sme rodina Boris Kollár v rozhovore pre agentúru SITA ešte 17. decembra povedal, že zmena ústavy, aby sa mohlo skrátiť volebné obdobie, by už neplatila na to aktuálne.
„Až od roku 2024 by tak mohol platiť zákon, ktorý by hovoril, že sa dá skrátiť volebné obdobie vlády,“ odpovedal Kollár na otázku, či vydrží vládna štvorkoalícia do konca volebného obdobia. Vysvetlil, že ak už by niekto kandidoval, stal sa poslancom a zložil poslanecký sľub, tak by zároveň vedel, že jeho volebné obdobie sa môže skrátiť.
SaS rokovania odignorovala
Teraz sú však poslanci volení na štyri roky a „majú ústavné právo byť poslancami celé štyri roky“. Nemôže sa niekto podľa šéfa parlamentu len tak rozhodnúť zvoleným poslancom toto ústavné právo zobrať.Na otázku, či v tomto volebnom období už nebude možné referendom skrátiť volebné obdobie vlády, odpovedal „presne tak“. „My vieme upraviť ten zákon tak, aby to bolo možné do budúcnosti,“ zdôraznil.
Minister financií a predseda hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Igor Matovič a minister hospodárstva a šéf strany Sloboda a Solidarita (SaS) Richard Sulík už vopred avizovali, že sa na rokovaní za okrúhlym stolom nezúčastnia.
Viac k témam: Referendum o predčasných voľbách, Rokovanie, Volebne obdobie
Zdroj: Webnoviny.sk - Rokovanie za okrúhlym stolom o referende za predčasné voľby skončilo fiaskom © SITA Všetky práva vyhradené.