
Nórsky masový vrah Anders Behring Breivik na súde, na ktorom žiada o podmienečné prepustenie z väzenia. Foto: Ole Berg-Rusten/AP
Štyridsaťdvaročný masový vrah si odpykáva 21-ročný trest odňatia slobody, ktorý možno predĺžiť.
Na základe zákona však má možnosť požiadať o podmienečné prepustenie po prvých desiatich rokoch za mrežami.
Priniesol si šovinistické odkazy
Breivik, ktorý si v roku 2017 zmenil meno na Fjotolf Hansen, dorazil do súdnej siene, vytvorenej vo väzenskej telocvični, v obleku a s taškou, na ktorých mal pripnuté šovinistické odkazy, pričom takýto odkaz držal aj v rukách.Znova, ako počas jeho procesu, spravil aj nacistický pozdrav. Predstavil sa pritom ako líder nórskeho neonacistického hnutia.
Prokurátorka Hulda Karlsdottir sa počas svojho prejavu vyjadrila, že pojednávanie sa sústredí na nebezpečenstvo, ktoré Breivik stále predstavuje.
On počas jej prejavu, v ktorom opísala zabitia a menovala jeho obete, nehybne počúval a keď sa raz pokúsil komentovať, sudca mu nariadil, aby prokurátorku neprerušoval.
Išiel by žiť aj do Arktídy
Vo svojom viac ako hodinovom prejave neskôr Breivik vyhlásil, že sa dôrazne dištancuje od násilia a teroru a dáva „čestné slovo, že je to už navždy za mnou".Tiež navrhol, že ak by ho podmienečne prepustili, žil by v Arktíde alebo nezápadnej krajine.
Breivikovo správanie sa však podľa agentúry AP zdanlivo potvrdzuje obavy preživších a rodín jeho obetí z toho, že mu pojednávanie dá priestor na to, aby proklamoval svoje nenávistné názory.
Článok pokračuje na nasledujúcej strane: