Podľa Bilčíka musí mať vláda jasný postoj k ochrane online priestoru, pretože v najbližších mesiacoch sa bude rokovať o finálnej podobe Aktu o digitálnych službách, ktorý vo štvrtok schválil Európsky parlament (EP). Informoval o tom v piatok na tlačovej konferencii.
Ešte viac záväzkov pre online platformy
Súbor opatrení EP je zameraný proti nelegálnemu online obsahu, posilňuje zodpovednosť platforiem za ich algoritmy a zlepšuje moderovanie obsahu. Bilčík v tejto súvislosti uviedol, že by chcel, aby táto legislatíva obsahovala ešte viac záväzkov a zodpovedností pre online platformy. Považuje ju však za prvý dôležitý krok v boji s nelegálnym, dezinformačným a škodlivým obsahom.„Ktokoľvek v európskom priestore musí mať tú istú mieru ochrany. Žiaľ, dnes to tak nie je. Často tie platformy v tých jazykoch, ktorými hovorí menej ľudí v Európskej únii vrátane slovenčiny, venujú oveľa menšiu pozornosť škodlivému obsahu. Toto sa musí podstatným spôsobom zmeniť,“ zdôraznil Bilčík.
Vláda musí vystupovať jasne
Text aktu sa stane mandátom EP na rokovania s francúzskym predsedníctvom Rady Európskej únie (EÚ) o konečnom znení novej legislatívy. Podľa Bilčíka je však dôležité, aby mala aj slovenská vláda jasné priority a bola odvážna v snahe pomôcť užívateľom sociálnych sietí.„Slovenská vláda musí byť na európskej pôde jednotná a vystupovať jasne a zodpovedne vo vzťahu k digitálnym gigantom,“ pokračoval. Zdôraznil však, že je dôležité konať v tejto súvislosti aj na Slovensku, pretože legislatíva schválená EP nevyrieši problém dezinformácií na sociálnych sieťach a je len prvým dôležitým krokom.
Zdroj neistoty
„Počas pandémie nás dezinformácie stáli množstvo životov a ohrozili zdravie mnohých z nás. Sú zdrojom neistoty a zbytočných politických konfliktov v našej spoločnosti,“ uviedol europoslanec. Doplnil, že často hlasy zo spoločenského extrému majú až dominantný priestor v online priestore a šíria sa oveľa rýchlejšie ako zodpovedný a overený obsah.
„Toto sa musí zmeniť. Dnes dezinformácie majú oveľa väčšiu šancu v online priestore ako overené správy. Touto legislatívou chceme dosiahnuť, aby tie overené správy mali minimálne takú šancu šíriť sa medzi ľudmi, ako škodlivý, nebezpečný obsah, ktorý zahlcuje online priestor,“ uzavrel.
Viac k témam: Dezinformácie
Zdroj: Webnoviny.sk - Bilčík: Boj proti dezinformáciám a ochrana online priestoru nemá na Slovensku jasného politického pána © SITA Všetky práva vyhradené.