
Generálny prokurátor SR Maroš Žilinka počas rokovania 108. schôdze Ústavnoprávneho výboru Národnej rady SR. Bratislava, 1. február 2022. Foto: SITA/Branislav Bibel
Žilinka podľa vlastných slov vyhovel 13,95 percentu žiadostí. „Kde boli poslanci, ktorí kritizujú ustanovenia paragrafu 363 trestného poriadku, v roku 2019, keď ten podiel bol 19 percent,“ pokračoval Žilinka.
Mnohí teraz žiadajú odškodnenie
Nezaradený poslanec Národnej rady SR Juraj Šeliga (Za ľudí) sa pýtal Maroša Žilinku, čo si myslí o tom, že osoby, ktorým zrušil obvinenie alebo stíhanie, v súčasnosti žiadajú ospravedlnenie alebo odškodnenie od Slovenskej republiky.„Nie je úlohou generálneho prokurátora dávať návod a prípadne prejudikovať prípadné budúce možné konania vo veciach náhrady škody...Je irelevantné, čo si ja myslím. Ja som viazaný zákonom,“ skonštatoval Žilinka s tým, že on, ako generálny prokurátor má aplikovať zákon.
Náhradu škody žiada aj Haščák
Podnikateľ Jaroslav Haščák sa rozhodol uplatniť si voči štátu nárok na náhradu škody, ktorú utrpel vzneseným obvinením a následným väzobným stíhaním.Jeho právny zástupca Peter Kubina skonštatoval, že rozhodnutie odvolacieho senátu Najvyššieho súdu SR zo 7. januára 2021 a rozhodnutie Generálneho prokurátora SR z 31. augusta 2021, ako aj rozhodnutie dovolacieho senátu Najvyššieho súdu z 20. septembra 2021 jednoznačne konštatovali nezákonnosť a neopodstatnenosť vznesenia obvinenia a väzobného stíhania Jaroslava Haščáka.
Viac k témam: Paragraf 363 Trestného poriadku, Ústavnoprávny výbor Národnej rady SR
Zdroj: Webnoviny.sk - Žilinka tvrdí, že podiel zrušených rozhodnutí podľa paragrafu 363 je najnižší za šesť rokov (naživo) © SITA Všetky práva vyhradené.