7.2.2022 (Webnoviny.sk) -
aktualizované 7. februára 15:58
Minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) je presvedčený, že poslanci parlamentu schvália obrannú dohodu so Spojenými štátmi americkými (USA). Povedal to v pondelok po rokovaní Ústavnoprávneho výboru NR SR.
Poslanci Sme rodina sú proti
Šéfa rezortu obrany oveľa viac trápi to, koľko poslancov parlamentu sa nebude môcť zúčastniť na hlasovaní pre ochorenie COVID-19. Podľa Naďa je však drvivá väčšina poslancov za dohodu.Na rokovaní výboru hlasovali proti dohode poslanci hnutia Sme rodina. „Zhodou okolností členovia tohto výboru sú presne tí, ktorí deklarujú, že budú proti. S nimi počítame, že budú proti, aj keď na rokovaní boli ich otázky zodpovedané. Jednoducho je to ich politický postoj alebo geopolitické cítenie,“ uviedol Naď s tým, že poslanci však nemajú principiálny problém so zmluvou.
Parlament bude dohodu schvaľovať na schôdzi, ktorá sa začne v utorok 8. februára.
Medzinárodná zmluva vojenskej povahy
Na odsúhlasenie dohody je potrebných 76 hlasov poslancov, čiže nadpolovičnú väčšinu zo všetkých 150 zákonodarcov. Pre agentúru SITA to povedal ústavný právnik Peter Kresák.Rovnaký názor má aj Vincent Bujňák z Právnickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave. Predseda Slovenskej národnej strany (SNS) Andrej Danko sa minulý týždeň vyjadril, že parlament by mal dohodu schváliť s počtom 90 poslancov. „Neviem, o čom Andrej Danko hovorí," uviedol Kresák.
Podľa ďalšieho ústavného právnika Bujňáka je z hľadiska obsahu táto zmluva medzinárodnou zmluvou vojenskej povahy a súčasne medzinárodnou zmluvou, ktorá priamo zakladá práva alebo povinnosti fyzických alebo právnických osôb. „Ústava hovorí, že na vyslovenie súhlasu s takýmto typom medzinárodnej zmluvy je potrebný súhlas nadpolovičnej väčšiny všetkých poslancov, teda 76 poslancov," objasnil Bujňák.
Zmluvu v USA podpísal minister Korčok
Danko minulý týždeň vyzval predsedu parlamentu Borisa Kollára (Sme rodina), aby pred prerokovaním o obrannej dohode s USA bezodkladne preskúmal potrebné kvórum poslancov pre vyslovenie súhlasu parlamentu s takýmto typom bilaterálnej medzinárodnej zmluvy.
„Vzhľadom na obsah predmetnej medzinárodnej zmluvy môžem s poľutovaním konštatovať, že na základe tejto dohody sa prenesie časť výkonu práv Slovenskej republiky na cudzí štátny útvar (v niektorých trestných, daňových, colných, a iných veciach)," vyhlásil Danko.
Podľa neho v prípade, že dochádza k prenosu výkonu práv zvrchovanej SR na Európske spoločenstvá a Európsku úniu, je podľa Ústavy SR nutné dodržať kvórum v počte 90 poslancov, takzvanú ústavnú väčšinu. Tá je preto podľa Dankovo názoru žiadaná i pri odsúhlasovaní zmluvy s USA.
Minister obrany vo štvrtok 3. februára za účasti ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivana Korčoka (nom. SaS) podpísal vo Washingtone s ministrom zahraničných vecí Spojených štátov amerických Antonym Blinkenom Dohodu medzi vládou SR a vládou USA o spolupráci v oblasti obrany (DCA).
Viac k témam: Minister obrany SR, obranná dohoda USA a Slovenska
Zdroj: Webnoviny.sk - Schváli parlament obrannú dohodu s USA? Potrebných je 76 hlasov, ale komplikáciou môže byť COVID-19 © SITA Všetky práva vyhradené.