V parlamente chýba viac ľudí z regiónov
Primátorka Púchova Katarína Heneková poukázala, že hoci má Trenčiansky kraj 590-tisíc obyvateľov, v parlamente má na počet poslancov len štvorpercentné zastúpenie, teda je tam len sedem poslancov.
„Je dôležité, aby výstup z regiónu prišiel. Preto by sa do parlamentu malo dostať viac ľudí z regiónov. Keď bude mať volič v Trenčianskom kraji na kandidátke ľudí zo svojho okolia, ktorých pozná, tak verím, že im svoj hlas dá,“ povedala.
Pripomenula, že práve pandémia koronavírusu ukázala, že samosprávy ostali v mnohých problémoch osamotené. „V parlamente ani netušia, s akými problémami sa samosprávy stretávajú,“ dodala.
Starosta obce Košeca (okres Ilava) Radomír Brtáň chce, aby sa do politiky hlásil čoraz väčší počet ľudí z regiónov.
„Toto je naším cieľom. Budeme radi, ak všetci šikovní ľudia z regiónov, ktorí budú mať záujem postúpiť do vysokej a vrcholovej politiky, dostanú priestor práve zmenou volebného systému,“ povedal.
Rezort vnútra už organizuje okrúhle stoly
Ministerstvo vnútra SR (MV SR) poukazuje na programové vyhlásenie vlády, v ktorom sa zaviazala začať odbornú diskusiu, ktorej cieľom bude analýza úpravy volebného systému a zmeny volebných obvodov do NR SR.Rezort už pod vedením štátneho tajomníka Jána Lazara organizuje za účasti poslancov vládnej koalície okrúhle stoly s cieľom, okrem iného, politicky odsúhlasiť obsah a rozsah zmien tzv. volebného zákona.
„Pre rezort vnútra je dôležité nájsť zhodu najprv na politickej úrovni, a potom následne do procesu zapojiť aj ostatné profesijné a stavovské združenia, ako ZMOS, Únia miest Slovenska, SK8 a podobne," píše sa v stanovisku MV SR, ktoré poskytol jeho tlačový odbor.
Trvalý pobyt kandidáta ani predtým nezavážil
MV SR pripomína, že o požiadavke na zmenu volebných obvodov vie, no poukazuje na to, že ani v minulosti do roku 1994 pri tvorbe kandidátnych listín nezohrával trvalý pobyt kandidáta na území volebného obvodu úlohu.„Výsledok výpočtu mandátov získaných politickými stranami podľa právnych predpisov do roku 1994 a podľa právnych predpisov po zrušení volebných obvodov pre voľby v roku 1994 je totožný. Dokonca počet Bratislavčanov zastúpených v NR SR bol vo voľbách podľa volebných obvodov vyšší, ako keď v roku 2020 tvorila SR jeden volebný obvod," poukazuje ministerstvo vnútra.
Verí, že ZMOS bude aj naďalej uprednostňovať pred jednostrannými vyhláseniami skôr formu partnerskej diskusie, podobnej, akú malo s ministerstvom vnútra začiatkom tohto roku.
Viac k témam: Referendum, volebné obvody, zmena volebného zákona
Zdroj: Webnoviny.sk - ZMOS spúšťa petičnú akciu za vyhlásenie referenda, chce docieliť zrušenie jedného volebného obvodu © SITA Všetky práva vyhradené.