Jednota NATO a EÚ sa nesmie rozbiť
Podpredseda EP Michal Šimečka (PS/RE) považuje za najdôležitejšie, aby sa nerozbíjala jednota NATO a Európskej únie (EÚ) v snahe o deeskaláciu krízy na Ukrajine.
„Potrebujeme Ukrajinu uistiť, že za ňou stojíme, že odmietame spochybňovanie jej suverenity zo strany Kremľa a v prípade jej napadnutia sme bez váhania pripravení podporiť tvrdé sankcie,“ vyhlásil.
Europoslankyňa Miriam Lexmann (KDH/EPP) vidí pomoc Ukrajine vo viacerých rovinách. V politickej rovine si pomoc predstavuje pod jednotným postupom EÚ, ktorým by mal byť dialóg.
„Pomoc spočíva aj v súdržnej dohode a na našej podpore ekonomických a hospodárskych sankcií voči Rusku v prípade jeho akéhokoľvek útoku na Ukrajinu,“ povedala. Pomocou podľa nej tiež môže byť podpora programov vedúcich k prodemokratickým reformám, boju proti korupcii či spolupráci v oblasti kybernetickej bezpečnosti.
Dodávky zbraní by len priliali olej do ohňa
Vladimíra Bilčíka (Spolu/EPP) mrzí, že Slovensko s výraznejšou pomocou zatiaľ otáľa. Ukrajina podľa neho žiada v prvom rade o výzbroj na odstrašenie útoku.„Druhú vec, ktorú po nás Ukrajina žiada, je jasný spoločný postoj voči ruskej agresii a odstrašovanie útoku skutočne účinnými sankciami,“ vyhlásil europoslanec.
Róbert Hajšel (Smer-SD/S/D) konštatuje, že pomoc Ukrajine môže mať rôzne formy, nemalo by však ísť o dodávky zbraní, ktoré by podľa jeho slov len priliali ďalší olej do ohňa.
Zdroj: Webnoviny.sk - Ako by Slovensko mohlo pomôcť Ukrajine? Europoslanci v tom majú jasno © SITA Všetky práva vyhradené.