"Vo všetkých sektoroch finančného trhu sú revízie zmlúv prirodzené. Na úveroch sa menia sadzby, predlžujú fixácie alebo sa refinancujú do iných bánk, investície sa menia podľa životnej situácie klienta a poistné zmluvy tiež. Pravidelná kontrola dlhov a splátok ukáže, či náhodou neplatíte priveľa. Zároveň vás môže revízia nevýhodných zmlúv ochrániť pred vplyvom vysokej inflácie," hovorí Michal Ďuriš, partner sprostredkovateľskej spoločnosti Umbrella Group v Bratislave.
Podľa neho by mal na zmeny na finančnom trhu aktívne upozorňovať klienta aj kvalitný sprostredkovateľ a pomôcť mu s výhodnejším nastavením zmlúv aj produktov. "Našim sprostredkovateľom pomáha interný online portál, kde majú prehľad o každom klientovi a jeho zmluvách. Takže dokážu za krátky čas zistiť aktuálny stav nastavených zmlúv klienta a zároveň mu ponúknuť nové riešenia," prezrádza Michal Ďuriš.
Ako často kontrolovať poistné zmluvy?
Expert odporúča poistné zmluvy prehodnocovať minimálne v dvoch prípadoch. V momente relevantných zmien na strane klienta – napríklad ak zmení príjem, zamestnanie, pri narodení dieťaťa, čerpaní úveru, rekonštrukcii nehnuteľnosti, náraste ceny nehnuteľnosti, amortizácii auta a pod. Druhým prípadom je obdobie pred výročím zmluvy. Vtedy je vhodné prehodnotiť, či medzičasom na trh neprišiel produkt, ktorý efektívnejšie napĺňa potreby klientov.K výročiu je totiž možné zmluvu vypovedať a zvoliť si bez sankcií inú, výhodnejšiu ponuku.
Napríklad havarijné poistenie na vozidlo možno vypovedať štandardne raz do roka, a to najneskôr šesť týždňov pred výročím zmluvy.
V prípade životného poistenia je situácia zložitejšia a mechanizmy rušenia zmlúv sa môžu líšiť. V zásade je to tak, že poistenie, ktoré sa platí raz mesačne, možno zrušiť šesť týždňov pred každou platbou. Poistenie, ktoré je splatné v ročných intervaloch, sa dá zrušiť len k výročiu uzavretia zmluvy.
Kedy je vhodný čas na revíziu hypoték?
Hypotéky patria k rozšíreným produktom na trhu, o ktorých informujú často aj kvalitné ekonomické médiá. Ideálne je si informácie z médií alebo od známych overiť u svojho hypotekárneho špecialistu či už externého alebo priamo v banke.Pri správne načasovanom zásahu je možné predĺžiť obdobie fixácie bez navýšenia alebo iba s minimálnym navýšením úrokov. Aktuálne úroky na dlhodobo fixovaných hypotékach sa začínajú okolo 1 percenta, čo je stále veľmi výhodné.
Článok pokračuje na nasledujúcej strane: