„Radničné noviny vydávané za mestské a zadarmo distribuované do domácností nie sú jedinou komunikačnou výhodou úradujúcich primátorov v nastávajúcej kampani. K znovuzvoleniu môžu mať bližšie aj vďaka sociálnym sieťam, na ktorých si budujú popularitu čiastočne tiež za verejné zdroje,“ vysvetlila TIS.
Do sponzoringu profilu najviac investuje Polaček
Osobné profily využívajú aktívne všetci primátori a ako zdôraznila mimovládna organizácia, vo viacerých prípadoch sa na ich vytváraní podieľajú priamo aj zamestnanci radníc. Bežnou praxou je pritom miešanie politických a súkromných posolstiev s informovaním o primátorských aktivitách vytváraných za verejné zdroje.Do sponzoringu osobného profilu, ktorý je však plný obsahu vytváraného za mestské zdroje, aktuálne najviac investuje košický primátor Jaroslav Polaček. Len za prvé tri mesiace roka to bolo už vyše 3-tisíc eur. Reklamy na svojom profile si primátor podľa magistrátu hradí sám. Pravidelne však na ňom zverejňuje aj obsah vytváraný zamestnancami samosprávy.
Magistrát pritom investoval podľa knižnice reklám Facebooku za prvých 90 dní do sponzorovaného šírenia príspevkov 376 eur. „Podobná prax panuje aj v niektorých ďalších krajských mestách. Primátori si vraj za sponzorovaný obsah platia sami alebo vôbec,“ doplnila TIS.
Bročkovi mesto nespravuje účet
Na správe primátorského profilu sa, naopak, nepodieľajú úradníci v Trenčíne či Žiline. Podobne hovorkyňa Trnavy Veronika Majtánová vraví, že k účtu primátora Petra Bročku ani nemajú prístup. „Aj pri takomto vysvetlení však možno vnímať komunikačnú prax veľkých slovenských miest ako problematickú,“ skonštatovala mimovládna organizácia.Podobne ako v Košiciach, aj v ďalších väčších mestách si totiž primátori budujú popularitu na osobných profiloch aj cez výstupy mesta, ktoré vznikajú za verejné zdroje. Ide napríklad o mestské podujatia, tlačové správy, mestské videá či fotografie.
Článok pokračuje na nasledujúcej strane: