Vyplýva to z prieskumu Inštitútu pre verejné otázky (IVO), ktorý sa uskutočnil vo februári tohto roku na výberovej vzorke 1 003 respondentov starších ako 18 rokov.
Zároveň podľa prieskumu klesol podiel digitálne negramotných, teda tých, ktorí nevedia pracovať s počítačmi, internetom, smartfónmi alebo tabletmi z 19 percent na 17 percent.
Väčšinový začiatočníci
Podľa prieskumu 58 percent opýtaných deklaruje digitálne zručnosti na základnej užívateľskej úrovni. Konkrétne ide o bežné činnosti, ako je napríklad práca s počítačom, smartfónom, tabletom, kancelárskymi aplikáciami, internetom, e-mailom, sociálnymi sieťami alebo internetbankingom.Pokročilou úrovňou digitálnych zručností, teda prácou s profesionálnymi aplikáciami a hardvérom napríklad v priemysle, administratíve, službách, verejnej správe alebo podnikaní disponuje podľa zistení IVO ďalšia skoro štvrtina dospelej populácie, teda 23 percent. Najvyššiu, teda expertnú úroveň, dosahujú dve percentá respondentov.
Zdokonalenie či nové vedomosti
Prieskum tiež podľa IVO ukázal kvalitatívne zmeny v prostredí digitálne gramotných. Viac ako dve tretiny respondentov totiž podľa výsledkov prieskumu tvrdia, že za posledné dva roky sa naučili ovládať nový hardvér, softvér, elektronické služby alebo sa zdokonalili v tom, čo nedostatočne ovládali.Konkrétne 81 percent spomedzi týchto respondentov uvádza, že sa zlepšilo v práci s počítačom alebo prenosným počítačom, 79 percent so smartfónom alebo tabletom, 73 percent v používaní elektronických služieb, 69 percent v používaní bežných aplikácií a 69 percent v používaní sociálnych sietí. Progres v používaní špecializovaných, respektíve profesionálnych aplikácií deklarovalo 41 percent digitálne gramotných respondentov.
Článok pokračuje na nasledujúcej strane: