Do súťaže sa hlásilo Maďarsko s vozidlom LYNX od spoločnosti Rheinmetall Landsysteme Gmbh, Švédsko s vozidlom CV-90 od spoločnosti BAE Systems Hägglunds AB, Španielsko s vozidlom ASCOD od spoločnosti GDELS Santa Barbara Sistemas a Poľsko s vozidlom BORSUK od spoločnosti PGZ. Potrebné parametre spĺňali ponuky Maďarska, Španielska a Švédska.
Nové technologické riešenia
Švédske vozidlo spĺňa všetky požadované technické parametre vrátane tých, ktoré boli stanovené ako kľúčové z hľadiska použitia pre potreby Ozbrojené sily SR (OS SR).„Výhodou týchto vozidiel je aj fakt, že väčšina súčasných užívateľov a zároveň členov klubu CV90 neustále zlepšuje a vyvíja nové technologické riešenia subsystémov,“ skonštatovala štúdia uskutočniteľnosti, ktorú zverejnili na stránke ministerstva obrany.
Bodové hodnotenie
Ponuka švédskej strany s 30 milimetrovým (mm) kanónom bola zároveň vyhodnotená na prvom mieste v bodovom hodnotení všetkých jednotlivých častí. Variantné riešenie s 35 mm kanónom sa v celkovom bodovom hodnotení umiestnilo s veľmi malým rozdielom na druhom mieste.„Príčinou rozdielu v bodovom hodnotení je vyššia cena kanóna 35 mm, čo vplýva na výsledky porovnania finančnej skupiny a skupiny zapojenia slovenského obranného priemyslu, nakoľko výroba tohto kanóna je mimo územia SR,“ vysvetlil rezort v správe.
Navyše podľa komisie je z dlhodobého hľadiska prevádzka vozidla s 35 mm kanónom ekonomickejšia v kontexte celkovej ceny za síce drahšiu muníciu a rádovo nižšej potreby výmen hlavní počas životného cyklu.
Článok pokračuje na nasledujúcej strane: