10.6.2022 (Webnoviny.sk) -
aktualizované 10. júna 2022, 17:34
Mimoparlamentné hnutie Progresívne Slovensko (PS) nepodporí referendum o páde vlády a odmieta akúkoľvek spoluprácu s lídrom opozičnej strany Smer – sociálna demokracia (Smer-SD) Robertom Ficom.
Reagoval tak predseda PS a podpredseda Európskeho parlamentu Michal Šimečka na oficiálne spustenie petičnej akcie na zber podpisov pod referendum za predčasné voľby.
PS volá po Matovičovom odvolaní
Na petičnom hárku spolupracovala strana Smer-SD spolu so stranou Hlas – sociálna demokracia, Slovenskou národnou stranou a hnutím Republika. Šimečkovo stanovisko poskytol riaditeľ komunikačného oddelenia PS Radovan Choleva.„S pozvánkou pre nás si Robert Fico nemusí robiť zbytočnú námahu. Progresívne Slovensko sa odmieta akokoľvek spájať s aktivitami Smeru, bez ohľadu na to, či by nová referendová otázka obstála na Ústavnom súde, alebo nie,“ vyhlásil Šimečka s tým, že nezabudli, do akého rozvratu doviedol Fico Slovensko za dvanásť rokov pri moci.
Predseda PS tiež pripomenul, že súčasná vláda podporu hnutia stratila. Za riešenie Šimečka považuje odchod bývalého premiéra a súčasného ministra financií SR Igora Matoviča (OĽaNO), ktorý podľa neho blokuje protiinflačnú pomoc či zvýšenie učiteľských platov. Vyzval preto predsedu vlády SR Eduarda Hegera (OĽaNO), aby odvolal Matoviča z postu ministra financií.
Strana Szövetség – Aliancia sa nepripojí
Mimoparlamentná strana Szövetség – Aliancia v žiadnom prípade nechce, aby sa takéto referendum stalo súčasťou politickej kampane niektorých strán, a preto sa k iniciatíve nepripojí a nemieni ani komentovať predstavené otázky.Pre agentúru SITA to uviedla za stranu Klára Magdeme s tým, že sa tak Szövetség – Aliancia rozhodla napriek tomu, že referendum považujú za legitímnu možnosť vyjadriť svoj názor a sú svedkami mnohých chýb súčasnej centrálnej vlády.
„Aj otázka odchodu tejto nefunkčnej koalície je aktuálna, legitímna, ale výsledok referenda o skrátení volebného obdobia by pre poslancov, ktorí svoj mandát dostali na štyri roky, nemal byť záväzný. Na druhej strane, ak by predmetné všeľudové hlasovanie bolo úspešné, a za odchod súčasnej vlády by sa v ňom vyjadrila nadpolovičná väčšina oprávnených voličov, išlo by o výraznú formu nátlaku, ktorý by mal byť dostatočným signálom pre kabinet Eduarda Hegera, aby svoje trápenie ukončil,“ zhodnotil predseda republikovej rady strany a bývalý minister životného prostredia Laszló Sólymos vo svojom profile na sociálnej sieti.
Článok pokračuje na nasledujúcej strane: