„Verím, že príbeh tejto posádky bude natrvalo žiť v našej historickej pamäti a pre pokračovateľov ich odkazu slúžiacich v radoch českých a slovenských ozbrojených síl bude naďalej žiarivým príkladom patriotizmu, heroizmu a vojenských cností,“ povedal Naď.
Až doteraz neboli pochovaní
Britský bombardér typu Vickers Wellington Mk.IC T2990 s československou posádkou bol zostrelený nemeckým nočným stíhačom pri návrate z bombardovacieho náletu na nemecké mesto Brémy. Jediným preživším členom posádky bol veliteľ lietadla Vilém Bufka, ktorého Nemci zajali. V nemeckom zajatí sa dožil konca vojny.Nezvestní členovia posádky Alois Rozum, Leonhard Smrček, Vilém Konštacký, Jan Hejna a Karel Valach patrili medzi tých vojnových letcov, ktorí doposiaľ nemali dôstojné miesto posledného odpočinku. Ich telesné ostatky sa našli až pri minuloročnom skúmaní trosiek zostreleného bombardéra.
Poďakovanie od ministra
Pri tejto príležitosti zároveň minister poďakoval holandským občanom a predstaviteľom štátnej správy a miestnej samosprávy, bez ktorých záujmu a úsilia by sa tento životný príbeh pätice československých letcov nemohol definitívne uzavrieť.„Aj táto neľahká doba si vyžaduje, aby sme s našimi spojencami boli pripravení rozhodnými činmi reagovať na akékoľvek prejavy všetkých druhov totality a brániť sa pred každým nepriateľom,“ doplnil minister Naď.
Rokovanie s holandskou kolegyňou
Súčasťou zahraničného výjazdu šéfa slovenského rezortu obrany bolo aj bilaterálne rokovanie s ministerkou obrany Holandského kráľovstva Kajsou Ollongren v Haagu.
So svojou rezortnou kolegyňou minister Naď diskutoval o bezpečnostnej situácii v Európe v kontexte vojny na Ukrajine, aktuálnych procesoch v rámci transatlantického partnerstva, ako aj o slovensko-holandskej obrannej spolupráci a príležitostiach na jej rozvoj.
Viac k témam: oficiálna návšteva, Pohreb
Zdroj: Webnoviny.sk - Naď sa v Holandsku zúčastnil slávnostného pohrebu československých letcov, ich ostatky sa našli až nedávno (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.