Rovnako môže opätovné prijatie balíčka vetovaného prezidentkou negatívne ovplyvniť aj ďalších kandidátov OĽaNO. Vyplynulo to z vyjadrenia politológa Tomáša Koziaka pre agentúru SITA.
Podľa Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) a združenia samosprávnych krajov SK8 balíček bude mať totiž nepriaznivý dopad na rozpočty samospráv.
Problémy pre samosprávy
„Vidím to veľmi reálne, ide o závažnú záležitosť,“ uviedol politológ Koziak s tým, že bude závisieť, akým spôsobom uchopia spomínanú tému súperi kandidátov OĽaNO a ako ju voličom vysvetlia.„Ak sa toto stane témou volebnej kampane, čo by sa malo stať, kandidátov OĽaNO to môže vážne poškodiť,“ zhodnotil politológ.
Z poslaneckého klubu OĽaNO prelomenie veta hlavy štátu z predstaviteľov samospráv podporili primátori Turčianskych Teplíc Igor Hus, Skalice Anna Mierna, Poltára Martina Brisudová, starostky Kuneradu Monika Kavecká, Chmeľnice Zita Pleštinská a žilinský vicežupan Peter Dobeš.
Ústredný riaditeľ Kancelárie ZMOS Michal Kaliňák agentúre SITA povedal, že primátori a starostovia v parlamente, ktorí asistovali pri prelomení veta prezidentky, vytvorili poriadne problémy svojim vlastným samosprávam a tiež všetkým ostatným.
Obrátili sa chrbtom
„Ťažko povedať, aký vplyv môže mať ich rozhodnutie na ďalšie zvolenie, avšak svojim obyvateľom aj zastupiteľstvám budú musieť vysvetľovať svoje rozhodnutie a jeho preukázateľne negatívne dopady na samosprávu,“ vyjadril sa Kaliňák.Podľa neho Národná rada SR sa obrátila chrbtom nielen všetkým mestám a obciam, či samosprávnym krajom, ale aj obrovskej skupine sociálnych partnerov, pretože hlasovaním dali najavo, že im nezáleží na argumentoch tých, čo tvoria ekonomické hodnoty, obhajujú práva zamestnancov a tiež samospráv, ktoré robia všetko pre dostupnosť služieb a obslužnosť územia.
Článok pokračuje na nasledujúcej strane: