Predsunutá obrana NATO
Niektoré členské krajiny požadovali výrazné navýšenie počtu vojakov NATO na svojom území, iným zas rozsah a formy vojenskej prítomnosti aliančných síl na ich území v súčasnej podobe vyhovuje.„Slovenská republika patrila počas rokovaní ku krajinám podporujúcim vytvorenie takej predsunutej obrany NATO, ktoré bude vychádzať z osobitostí a individuálnych potrieb spojencov na východnom krídle Aliancie. Tento kompromisný návrh bol na samite aj odsúhlasený. V súvislosti s Ruskom som informoval, že spolupráca na úrovni slovenského a ruského rezortu obrany je prakticky na mŕtvom bode, čo sa postupne odzrkadlí aj na ukončení používania techniky sovietskeho typu," informoval minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO).
Záväzok investovať z HDP do obrany
Súčasťou rokovaní bolo aj potvrdenie záväzku Slovenskej republiky investovať minimálne dve percentá hrubého domáceho produktu do obrany.„Zdieľanie bremena spoločnej obrany je základným predpokladom solidarity spojencov a zároveň dôležité pre udržanie schopnosti Aliancie poskytovať kolektívne záruky obrany a transatlantického spojenectva. Absolvoval som viacero bilaterálnych rokovaní, ktorých témou bola koordinácia krokov za účelom poskytnutia ďalšej pomoci Ukrajine a skvalitnenia vybavenia Ozbrojených síl Slovenskej republiky," dodal Naď.
Viac k témam: rusko-ukrajinský konflikt, samit, Vojaci NATO, vojenská invázia
Zdroj: Webnoviny.sk - Samit v Madride priniesol zásadné rozhodnutie o východnej hranici NATO, za daný návrh bolo aj Slovensko © SITA Všetky práva vyhradené.