„Je to naozaj dobrý príklad toho, ako sa to má robiť a je to príklad pre celé Slovensko. Opatrovatelia nemusia odchádzať napríklad do Rakúska, ako je známy model, práve preto, že si prácu nájdu tu v regióne a za finančné ohodnotenie, ktoré je zaujímavejšie ako v pobytových zariadeniach,“ povedala prezidentka.
Opatrovateľská služba je lacnejšia
Agentúra zamestnáva 11 opatrovateliek, ktoré zatiaľ opatrujú 24 klientov v šiestich obciach mikroregiónu. Ponuka je však otvorená pre všetkých 15 obcí združených v Mikroregióne pri Slanej. Financovanie je zabezpečené cez iniciatívu Catching-Up Regions, v spolupráci s expertmi z Európskej komisie a Svetovej banky sa na projekt podarilo získať 1,2 milióna eur z európskych zdrojov.„Sila projektu je v tom, že opatrovateľská služba je lacnejšia ako pobyt v celodennom zariadení. Nie je potrebné postaviť budovu, udržiavať ju a platiť personál na celodennú prevádzku, ale mobilní opatrovatelia sa na mieru starajú o seniorov. S rovnakými zdrojmi je tak možné obslúžiť oveľa viac ľudí. Zároveň je to oveľa humánnejšie, pretože ľudia zostávajú žiť vo svojom prirodzenom prostredí v domácnostiach,“ objasnil predseda Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) Ján Lunter.
Znečistenie rieky Slaná
Hlava štátu agentúru, na ktorej založení spolupracoval s Mikroregiónom pri Slanej Banskobystrický samosprávny kraj, navštívila počas svojho regionálneho výjazdu na Gemer.Okrem témy sociálnych služieb rezonovali počas výjazdu prezidentky Čaputovej do Tornale aj témy ekológie a znečistenia rieky Slaná, či nedostatočne rozvinutej cestnej infraštruktúry v kraji, ktorý na svojom území nemá ani kilometer diaľnice.
Viac k témam: Opatrovatelia
Zdroj: Webnoviny.sk - Prezidentka Čaputová ocenila unikátny projekt starostlivosti o seniorov v Tornali, je príkladom pre celé Slovensko © SITA Všetky práva vyhradené.