Správa komisie sa zaoberá vývojom v štyroch oblastiach právneho štátu, konkrétne v súdnictve, v oblasti boja proti korupcii, v oblasti plurality a slobody médií a oblasti systému bŕzd a protiváh.
Konflikty záujmov či lobing
Podľa združenia pritom po prvýkrát prišla aj s konkrétnymi odporúčaniami pre Slovensko. Tie pri správnej implementácii môžu pomôcť, aby sa krajina stala lepšou demokraciou.„Odporúčania pre Slovensko v oblasti súdnictva sa zamerali na nezávislosť členov súdnej rady vo vzťahu k ich odvolaniu a na zabezpečenie záruk podrobovania sudcov pri trestnej zodpovednosti za trestný čin „zneužívania práva“. V rámci boja proti korupcii má Slovensko prísť s návrhmi na reguláciu lobizmu a zlepšiť úpravu konfliktu záujmov a majetkových priznaní," uviedlo združenie.
Vyšetrovanie korupcie
Taktiež je podľa iniciatívy na základe odporúčaní nutné podporiť výsledky vyšetrovania korupcie na najvyšších miestach, a to lepšou koordináciou orgánov presadzovania práva a zaistením objektívnosti rozhodnutí prokuratúry.„Európska komisia taktiež vyzdvihla potrebu zabezpečiť bezpečnosť novinárov a zlepšiť riadenie verejnoprávnych médií," zdôraznilo združenie.
Iniciatíva zároveň konštatuje, že naprieč politickým spektrom na Slovensku existuje nízke povedomie o významnosti právneho štátu.
Článok pokračuje na nasledujúcej strane: