V rebríčku sme takmer na chvoste
Kampaň chce taktiež zvýšiť povedomie o prekážkach, ktorým čelia ženy, ktoré ju podstúpili a dať im možnosť prehovoriť. Podkladom sú výskumy v oblasti reprodukčných práv, teda o prístupe žien na Slovensku k interrupciám a antikoncepcii, a tiež o dostupnosti služieb reprodukčného zdravia na Slovensku.Jedným z podkladov bol i výskum o sexuálnej výchove a možnostiach zlepšenia jej výučby. Kampaň bola spolu s výsledkami prieskumov predstavená na tlačovej besede feministickej mimovládnej organizácie Možnosť voľby.
Kampaň „Buďme starostlivou krajinou. Ide o zdravie a životy žien.” vychádza z predpokladu, že bezpečné a legálne interrupcie sú súčasťou napĺňania práva na zdravie, a teda aj súčasťou zdravotnej starostlivosti.
Ak by sa obmedzil prístup k interrupciám, neznížil by sa ich počet, ale ohrozilo by to zdravie a životy žien. Slovenskej republike prináleží 43. miesto v rebríčku o poskytovaní interrupčnej starostlivosti v Európe, a to z 52 krajín. SR je tiež opakovane vyčítaný prístup k interrupciám.
Protiprávne konanie zariadení
Riaditeľka mimovládnej organizácie Možnosť voľby Adriana Mesochoritisová prirovnala interrupcie na Slovensku k behu cez prekážky. Ženy, ktoré chcú podstúpiť legálnu a bezpečnú interrupciu čelia mnohým problémom.Chýbajú im informácie a zariadení, ktoré interrupcie vykonávajú je málo. Mávajú tiež problém s nedostatkom financií, povinnými čakacími lehotami i povinným poučením, ktoré ale často býva zastrašujúce a nepresné.
Problematické je tiež to, že na Slovensku nie je dovolená medikamentózna forma interrupcie. Poniektoré ženy za zákrokom vycestujú do zahraničia, najmä, ak na to majú prostriedky, ale ďalšie napríklad skúšajú rôzne domáce recepty na vyvolanie potratu.
Na Slovensku tiež chýba sexuálna výchova. Mesochoritisová uviedla, že veľkým problémom je výhrada vo svedomí, ktorú si veľakrát uplatňujú celé zariadenia, čo je však protiprávne.
Článok pokračuje na nasledujúcej strane: