Lyžička po lyžičke
"V praxi sa často stretávame s tým, že prirodzenou reakciou rodiča je ponúknuť dieťaťu po vracaní hneď vodu, aby sa zavodnilo. To je však chyba a naopak, dve hodiny po vracaní nie je vhodné podávať žiadne tekutiny, ani jedlo, hoci o to bude dieťa žiadať", tvrdí MUDr. Denisa Jaššová. Ďalšie tekutiny na rozbúrený žalúdok môžu opätovne spôsobiť vracanie a ľahšiu dehydratáciu. Po úvodných dvoch hodinách môže rodič začať ponúkať tekutiny (vodu, materské alebo dojčenské mlieko) po dúškoch: "Určite nie plné dojčenie, alebo plný pohár vody. Z vlastnej skúsenosti viem, že je to náročné, dovoliť dieťaťu iba pár dúškov, ale je to veľmi dôležité", dodáva pediatrička. Dobrou pomôckou je nastaviť si časovač na každých 15 minút štyrikrát po sebe a potom pri tolerancii zvýšiť na každých desať minút. Po ďalších dvoch hodinách môžeme dovoliť dieťaťu už o niečo viac tekutín, stále však nie plné dávky.
Očkovaním predídete pobytu v nemocnici
Po masívnych hnačkách a vracaní je detský organizmus veľmi vyčerpaný a dehydratuje sa omnoho rýchlejšie ako dospelý človek, obzvlášť nebezpečné je to u malých detí. Najčastejšou príčinou hospitalizácie malých detí sú črevné virózy spôsobené rotavírusmi. Už niekoľko rokov je aj na Slovensku dostupné očkovanie proti rotavírusom, ktoré je možné podať perorálne deťom od 6. týždňa života. "Stane sa len výnimočne, že očkované dieťa skončí s rotavírusovou virózou v nemocnici. Priebeh ochorenia je omnoho miernejší", odporúča očkovanie pediatrička MUDr. Denisa Jaššová. "Pobyt v nemocnici s dieťatkom nie je príjemný a keďže sú črevné virózy častým dôvodom na hospitalizáciu, rozhodli sme sa, že nepovinnú očkovaciu vakcínu proti rotavírusom majú naši poistenci bez akéhokoľvek doplatku. Stačí, že im ju predpíše lekár a vyzdvihnú si ju v lekárni, nemusia vypĺňať žiadne tlačivá", dodáva na záver Beáta Dupaľová Ksenzshighová, hovorkyňa Union zdravotnej poisťovne.Tento článok nie je autorským obsahom Webnoviny.sk. Bol dodaný klientom, uverejnený ako platený PR článok.
Zdroj: Webnoviny.sk - Prázdniny často znepríjemňuje črevná viróza. Čo robiť, aby dieťa neskončilo v nemocnici? © SITA Všetky práva vyhradené.