Pohreb v desiaty deň po smrti
Kráľovská rodina teraz vstúpi do obdobia smútku. Oficiálne stretnutia budú zrušené a vlajky na kráľovských rezidenciách, vládnych budovách, v ozbrojených silách a na britských zastupiteľských úradoch v zámorí budú spustené na pol žrde.
Pohreb zosnulej britskej kráľovnej Alžbety II. by sa mal uskutočniť desať dní po jej smrti. Ako referuje web The Guardian, v súlade s pravidlami monarchie mu bude predchádzať viacero povinných krokov, procesov a udalostí.
Nová premiérka Liz Trussová je prvým členom vlády s vyhlásením. Následne by ju mal navštíviť nový kráľ Charles III. Ten by mal v ten istý deň oficiálne podpísať úplné plány pohrebu a prihovoriť sa krajine a Spoločenstvu národov.
Na ďalší deň v Paláci svätého Jakuba o 10:00 zasadne orgán (Accession Council, pozn. red), ktorý sa schádza po smrti panovníka, aby formálne oznámil nástup následníka na trón. Popoludní nového kráľa čaká audiencia u premiéra a vládneho kabinetu, lídra opozície, arcibiskupa z Canterbury a dekana z Westminsteru.
Rakva bude prístupná verejnosti
Rakva s Alžbetou II. počas dňa odíde z Balmoralu a prevezú ju do zámku Holyroodhouse. Do Londýna by sa rakva mala dostať štvrtý deň po smrti kráľovnej, do samotného Buckinghamského paláca na piaty deň.Neskôr rakvu s kráľovnou prevezú do Westminster Hall, kde bude päť dní až do pohrebu prístupná 23 hodín denne, aby sa jej mohla prísť pokloniť verejnosť.
Nový kráľ Charles medzitým absolvuje cesty do Severného Írska i Walesu, počas ôsmeho a deviateho dňa po smrti Alžbety v Londýne privíta generálnych guvernérov, predstaviteľov britských území, zahraničných kráľovských rodín a VIP hostí zo zahraničia, ktorí sa zúčastnia na pohrebe.
Štátny pohreb sa bude konať vo Westminsterskom opátstve. V celej krajine budú dve minúty ticha. Kráľovnú Alžbetu II. pochovajú na zámku vo Windsore.
Zomrela kráľovná sŕdc, Boh ochraňuj kráľa
reakcie osobností na úmrtie kráľovnej Alžbety II.
Predsedníčka vlády Liz Trussová, ktorú kráľovná len v utorok menovala do úradu, vo svojom vyhlásení uviedla, že smrť panovníčky je „obrovský šok pre národ a svet“.
„Bola skalou, na ktorej bola vybudovaná moderná Británia. Británia je dnes vďaka nej skvelá krajina,“ vyjadrila sa premiérka a okrem iného poznamenala, že „jej oddanosť povinnosti je príkladom pre nás všetkých“. Svoj prejav ukončila poctou novému panovníkovi: „Boh ochraňuj kráľa“.
„V srdciach každého z nás je bolesť z odchodu našej kráľovnej, hlboký a osobný pocit straty - možno oveľa intenzívnejší, než sme očakávali,“ uviedol vo vyhlásení zverejnenom na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter Trussovej predchodca Boris Johnson.
Podľa amerického prezidenta Joea Bidena bola kráľovná Alžbeta II. viac ako panovníčka.
„Vo svete neustálych zmien bola stálou prítomnosťou a zdrojom útechy a hrdosti pre generácie Britov, vrátane mnohých, ktorí bez nej nikdy nepoznali svoju krajinu. Trvalý obdiv ku kráľovnej Alžbete II. spájal ľudí v celom Spoločenstve národov. Sedem desaťročí jej dejinnej vlády prinieslo svedectvo o veku bezprecedentného ľudského pokroku a pokroku ľudskej dôstojnosti,“ uvádza sa vo vyhlásení Bieleho domu, ktoré prezident s manželkou ukončili slovami: „Jej odkaz sa bude vynárať na stránkach britskej histórie a v príbehu nášho sveta.“
Francúzsky prezident Emmanuel Macron označil Alžbetu II. za „priateľku Francúzska“ a „kráľovnú sŕdc“.
„Jej Veličenstvo kráľovná Alžbeta II. stelesňovala kontinuitu a jednotu britského národa už viac ako 70 rokov. Pamätám si ju ako priateľku Francúzska, kráľovnú sŕdc, ktorá navždy poznačila svoju krajinu a svoje storočie," napísal Macron na Twitteri.
Kanadský premiér Justin Trudeau považoval zosnulú kráľovnú za jednu z jeho „obľúbených ľudí na svete“. „V našich životoch bola neprestajne prítomná a jej služba Kanaďanom zostane navždy dôležitou súčasťou histórie našej krajiny. Bude mi veľmi chýbať,“ uviedol.
„Je to strata, ktorú všetci cítime, pretože len málokto poznal svet bez kráľovnej Alžbety II. Počas svojich siedmich pozoruhodných desaťročí na tróne bolo Jej Veličenstvo vzácnou a upokojujúcou stálicou uprostred rýchlych zmien. Cez hluk a vravu rokov stelesňovala a prejavovala nadčasovú slušnosť a trvalý pokoj,“ uviedol vo svojom vyhlásení zverejnenom na Twitteri predseda austrálskej vlády Anthony Albanese.
Podľa nemeckého kancelára Olafa Scholza bola Alžbeta II. vzorom a inšpiráciou pre milióny ľudí.
Vo svojom vyhlásení ocenil jej úlohu pri náprave vzťahov medzi Spojeným kráľovstvom a Nemeckom po „hrôzach druhej svetovej vojny“. „Bude mi chýbať, v neposlednom rade jej úžasný humor,“ poznamenal tiež predseda nemeckej vlády.
„Jej odvaha a oddanosť službe vlasti bola pre mnohých zdrojom veľkej sily a kotvou stability v najťažších časoch. Neochvejná oddanosť kráľovnej svojej krajine, láska k rodine a jej ľudu každý deň informovali o jej dlhej vláde," uviedla vo svojom vyhlásení na Twitteri predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová.
„Raz ju nazvali Alžbeta Neochvejná, svojou službou a oddanosťou nám nikdy nezabudla ukázať dôležitosť trvalých hodnôt v modernom svete,“ reagoval zas predseda Európskej rady Charles Michel.
Generálny tajomník OSN António Guterres vyzdvihol „pôvab, dôstojnosť a oddanosť“ Alžbety II., ktorá predstavovala „upokojujúcu prítomnosť počas desaťročí ďalekosiahlych zmien, vrátane dekolonizácie v Afrike a Ázii“.
„Som hlboko zarmútený odchodom Jej Veličenstva kráľovnej Alžbety II. Viac ako 70 rokov bola príkladom nezištného líderstva a služby verejnosti. Úprimnú sústrasť kráľovskej rodine, našim spojencom v NATO Spojenému kráľovstvu a Kanade a ľudu Spoločenstva národov,“ vyjadril sa generálny tajomník Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO) Jens Stoltenberg.
Úradujúci taliansky premiér Mario Draghi v kondolenčnej správe označil kráľovnú za „absolútnu protagonistku svetových dejín za ostatných 70 rokov“, ktorá zastupovala Spojené kráľovstvo a Spoločenstvo národov „vyvážene, múdro, rešpektujúc inštitúcie a demokraciu“.
Izraelský premiér Jair Lapid vzdal hold Alžbete II., ktorú vyzdvihol ako „jedinečnú líderku“ a „výnimočnú osobnosť“, ktorá „symbolizovala oddanosť a lásku k svojej vlasti“.
„V mene izraelskej vlády a občanov Izraela vyjadrujem úprimnú sústrasť kráľovskej rodine a občanom Spojeného kráľovstva k smrti Jej veličenstva kráľovnej Alžbety II.,“ uviedol Lapid na Twitteri.
Premiér Indie, niekdajšej britskej kolónie, Narendra Módí označil zosnulú panovníčku za neochvejnú osobu našich čias. „Zosobnila dôstojnosť a slušnosť vo verejnom živote,“ napísal na Twitteri.
Informácie pochádzajú z agentúry AP, webstránky www.bbc.com a edition.cnn.com.
Viac k témam: Britská kráľovná, Úmrtie, Úmrtie britskej kráľovnej Alžbety II.
Zdroj: Webnoviny.sk - Zomrela britská kráľovná Alžbeta II., dožila sa 96 rokov © SITA Všetky práva vyhradené.