Nakupujeme inak. Už sa nechceme po obchode prechádzať dlhé minúty, žijeme oveľa aktívnejšie a čas chceme tráviť mimo nákupných regálov. Obchody sa tiež prispôsobili, zmenšujú svoju nákupnú plochu a sprehľadňujú uloženie tovaru. Špecifickou kategóriou je vystavenie piva, kde málokto vie, že za logickým usporiadaním a inováciami v obchodoch stojí tím ľudí z Plzeňského Prazdroja Slovensko, ktorý šije spotrebiteľom nákupný zážitok na mieru, a to s prihliadnutím na konkrétny charakter predajne a lokality.
Šikovné regály a pivné uličky
Zorientovať sa v ponuke pív vôbec nemusí byť zložité. Hoci je sortiment v tejto kategórii široký, nemusí pôsobiť chaoticky ani komplikovane. "Kým sme do obchodov priniesli pivné uličky a takzvaný regálový program, rozmiestnenie piva často nerešpektovalo prémiovosť ani stupňovitosť, pričom značky boli medzi sebou pomiešané," spomína na začiatky spred piatich rokov David Kovář, obchodný riaditeľ pre maloobchod a obchodné reťazce z Plzeňského Prazdroja Slovensko. Na to, aby spolu so svojím tímom dokázal správne nastaviť systém, museli sa vžiť do roly spotrebiteľa a skúmať, čo, kedy a pri akej príležitosti chce vo svojej obľúbenej predajni nájsť. Spolu s hlavným cieľom, ktorým bolo spríjemniť nakupovanie, vznikla koncepcia zastrešujúca dnes už takmer 500 predajní po celom Slovensku. "Do rôznych typov predajní chodia rôzne typy ľudí, často hľadajú iné produkty, ale aj iné veľkosti balení pre odlišné príležitosti. Preto sa dnes snažíme prispôsobovať sortiment pre každú jednotlivú predajňu podľa jej charakteru, kúpnej sily a preferencií zákazníkov v danej lokalite," približuje obchodnú filozofiu David Kovář.Inovácie pútajúce pozornosť
Kto by čakal, že vhodne zvoleným logickým usporiadaním to končí, mýli sa. Aj pri predaji piva sa totiž osvedčili rôzne "vychytávky". Svedčí o tom prieskum Prazdroja, ktorý hovorí, že po uvedení programov z jeho dielne vzrástla celá kategória piva. Záujem o vylepšené usporiadanie prejavili dokonca aj veľkoobchody, resp. podnikové predajne, čo len potvrdzuje, že prehľadne a vizuálne vhodne umiestnený sortiment má svoje opodstatnenie. Na rad každoročne prichádzajú aj rôzne vylepšenia a inovácie. "Úspešne sa ujala inovácia vo forme pútavejšieho vystavenia tovaru s využitím špeciálnej tlače, ktorá umožňuje vytvoriť dojem hĺbky a pohybu a ktorá je na Slovensku vo vystavení pivnej kategórie absolútne jedinečná. Tento rok sme zase vyskúšali tzv. tokinomo, pri značke Radegast Ratar v Kauflande. Technológia na báze pohybového senzoru reaguje na pohyb okoloidúceho, ktorému sa z regálu vystrčí a prihovorí pivo v plechovke. Po prehratí obsahu sa vráti na svoje miesto. Štatistiky nám ukazujú, že pri inovácii sa pristavil každý druhý okoloidúci. A testujeme aj ďalšie inovácie," vymenúva obchodný riaditeľ pre maloobchod a obchodné reťazce Plzeňského Prazdroja Slovensko.Článok pokračuje na nasledujúcej strane: