
Foto: ilustračné, Getty Images.
Ťažba v rovnakom objeme
Predkladaný zámer činnosti nadväzuje na doterajšie aktivity spoločnosti, ktorá ťažila z úrovne existujúcej štôlne Andrej v rokoch 2017 až 2021 v rozsahu neprevyšujúcom 1 000 ton ročne. „Počas tejto doby neboli zaznamenané žiadne sťažnosti týkajúce sa vykonávanej činnosti,“ uvádza investor s tým, že navrhovaný objem podzemnej ťažby v zámere je rovnako 1 000 ton ročne, ide teda o pokračovanie podzemnej ťažby v rovnakom rozsahu.Ťažba sa má vykonávať v jednozmennej prevádzke, kde by malo pracovať približne 11 zamestnancov.
Zamestnaní budú domáci
„Aby bolo možné zosúladiť prevádzku bane s prevádzkou banského múzea, pri prijímaní pracovníkov sa uprednostnia obyvatelia Kremnice a okolitých obcí,“ uvádza spoločnosť Ortac v súvislosti s tým, že v štôlni Andrej pôsobí aj banské múzeum.Návrh pokračovania ťažby vychádza z výsledkov prebiehajúceho podrobného geologického prieskumu, ktorý potvrdil dostatočné zásoby rúd bohatých na drahé kovy s priemerným obsahom zlata 3,57 gramu na tonu a striebra 12,74 gramu na tonu, ktoré sa dajú ťažiť podzemne.
Spracovanie rudy mimo Kremnice
Navrhovanú činnosť rozdeľuje predkladateľ zámeru na podzemnú ťažbu a dopravu vyťaženej rudy na povrch, na dopravu rudy do úpravne, úpravu vyťaženej rudy na úpravárenskej linke a expedíciu a predaj drahokovového koncentrátu. Spracovanie vyťaženej rudy sa má uskutočniť mimo dotknutého územia v existujúcej úpravni v Banskej Hodruši, prípadne inej podobnej.
Spoločnosť ORTAC, s.r.o., Kremnica je dcérskou spoločnosťou firmy ORTAC RESOURCES (UK) LIMITED zo Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska, čo je verejne obchodovaná spoločnosť kótovaná na Trhu alternatívnych spoločností (AIM) Londýnskej akciovej burzy. Základné imanie firmy je podľa obchodného registra SR 5 000 eur.
Viac k témam: Striebro, Ťažba zlata, Zlato
Zdroj: Webnoviny.sk - V Kremnici chcú opäť ťažiť drahé kovy, využitá by mala byť existujúca štôlňa Andrej © SITA Všetky práva vyhradené.