Ako ďalej uviedol, nevie si predstaviť, akým spôsobím chce nezaradený poslanec Národnej rady SR (NR SR) a generálny manažér strany Hlas - sociálna demokracia (Hlas-SD) Matúš Šutaj Eštok preveriť majetkové priznania lídra hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Igora Matoviča.
„Neviem, akým spôsobom môže parlamentný výbor postupovať v rámci procedúr, ktoré má tento výbor k dispozícii. Koho poverí?," pýta sa Koziak. Dodal, že objektívne zistiť veľkosť majetku nie je až také jednoduché.
"Šťastný koniec" neočakáva
Tomáš Koziak tvrdí, že je úplne bežné a v poriadku, ak politik prepíše všetok svoj majetok na rodinných príslušníkov.„Pokiaľ má niekto podozrenie, že politik skutočne objektívne užíva majetok, ktorý je ďaleko za rámec toho, čo je napísané v majetkovom priznaní, tak je to skôr záležitosť podania na orgány činné v trestnom konaní," uviedol Koziak.
Dodal však, že takýto postup by nemusel mať šťastný koniec. „Ja si nepamätám jeden prípad, kedy by orgány činné v trestnom konaní povedali: ,Viete čo, tento majetok je príliš veľký na to, čo ten človek mohol legálne získať´," tvrdí.
Slováci sú veľmi benevolentní
Koziak vysvetlil, že pokiaľ nebude existovať reálne fungujúci zákon s funkčnými mechanizmami o preverovaní pôvodu majetku, tak sa politici podľa jeho slov budú takto smiať aj v podobe majetkových priznaní.Taktiež tvrdí, že „na preverovanie majetkových priznaní by mala byť zriadená inštitúcia, ktorá by naučila politikov, že nemôžu klamať a vysmievať sa verejnosti tým, že napíšu hocičo do majetkového priznania a ďalej si budú užívať majetok, ktorý je ďaleko nad rámec toho, čo reálne mohli zarobiť."
Politológ spomenul, že problém je i v politickej kultúre. „Slováci sú veľmi benevolentní, čo sa týka politickej kultúry. Dokážu príliš veľa akceptovať na rozdiel od krajín, kde je politická kultúra na vyššej úrovni. Táto kultúra je však beh na dlhú trať," dodal Koziak.
Článok pokračuje na nasledujúcej strane: