Témou bol aj Taiwan
Lídri sa okrem iného zhovárali o Taiwane, na ktorý si Peking robí nároky. Biden namietal voči „nátlakovým a čoraz agresívnejším krokom“ Číny voči Taiwanu, no zároveň vyjadril podporu politike „jednej Číny“, ktorá uznáva vládu v Pekingu a zároveň umožňuje neformálne vzťahy a obranné väzby s Tchaj-pejom.
Na tlačovej konferencii na záver stretnutia tiež povedal, že pokiaľ ide o Čínu, USA budú „silno súťažiť, ale nehľadám konflikt“.
Si podľa správy čínskej vlády zo stretnutia „zdôraznil, že taiwanská otázka je v samom jadre kľúčových záujmov Číny, politickým základom vzťahov Číny a USA a prvá červená čiara, ktorá sa nesmie prekročiť”.
Biden povedal, že so Sim tiež diskutovali o ruskej agresii voči Ukrajine a „znovu potvrdili naše spoločné presvedčenie“, že hrozba alebo použitie jadrových zbraní sú „úplne neprijateľné“.
Blinken vycestuje do Pekingu
Podľa agentúry AP sa zdá, že Biden zabezpečil u Siho obnovenie spolupráce na nižšej úrovni z Číny v rade spoločných globálnych výzev.Biely dom uviedol, že Biden a Si súhlasili so „splnomocnením kľúčových vysokých predstaviteľov“ v oblastiach potenciálnej spolupráce vrátane boja proti klimatickým zmenám a udržiavania globálnej finančnej, zdravotnej a potravinovej stability.
Bezprostredne nebolo jasné, či to znamená, že Čína bude súhlasiť s obnovením rozhovorov o zmene klímy, ktoré Peking prerušil na protest proti augustovej návšteve predsedníčky Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiovej na Taiwane.
Obaja lídri sa dohodli, že minister zahraničných vecí USA Antony Blinken vycestuje do Pekingu, aby pokračoval v rokovaniach.
Zdroj: Webnoviny.sk - Biden a Si Ťin-pching sa prvýkrát stretli, čínsky prezident chce vytýčiť „správny kurz“ pre vzťahy s USA © SITA Všetky práva vyhradené.