Jeden zo strategických cieľov Prazdroja je, aby spotrebiteľské obaly všetkých jeho produktov boli znovu použiteľné alebo recyklovateľné a zároveň aspoň spolovice vyrobené z recyklátu. Tento cieľ firma splní už v budúcom roku, o sedem rokov skôr, než plánovala. Kľúčový je posun pri plechovkách, ktoré sú v balenom pive na Slovensku jednotkou. Spoločnosť už podnikla viacero krokov, vďaka ktorým je ich dopad na prírodu výrazne nižší než v minulosti.
Veľké príležitosti prináša nový zálohový systém, ktorý na Slovensku začiatkom budúceho roka oslávi rok od svojho zavedenia. "Vďaka možnosti odkúpiť od Správcu vyzbieraný materiál pri plechovkách symbolicky uzavrieme ich kolobeh. V praxi to znamená, že obsah recyklátu v plechovkách pre slovenských spotrebiteľov pokryjeme plechovkami, ktoré boli získané v rámci zálohového systému na Slovensku. Slovenský zálohový systém je prvým v Európe, ktorý výrobcom nápojov umožňuje odkúpiť vyzbierané plechovky za účelom ich ďalšej recyklácie. Plechovky je týmto spôsobom možné recyklovať v podstate donekonečna. Chceme tak nielen chrániť prírodu a životné prostredie, ale najmä vyslať jasný signál, že použité obaly nevnímame ako odpad, ale cenný zdroj," vysvetľuje Ivan Tučník, manažér pre udržateľnosť Plzeňského Prazdroja Slovensko. V rámci testovania procesu takto Prazdroj už tento rok do nových plechoviek recykloval prvých 200 ton vyzbieraného materiálu.
Historické navýšenie podielu recyklátu z vyzbieraných plechoviek
V rámci smerovania k cirkularite obalov Prazdroj od roku 2023 inovuje všetky svoje plechovky na Slovensku, pri ktorých v ich tele navýši podiel recyklovaného hliníka z priemerných 47 % až na 75 %. "Všetky naše plechovky pre slovenský trh budú po novom z troch štvrtín vyrobené z recyklátu. Umožňuje nám to materiál získaný zo slovenských plechoviek vyzbieraných zálohovým systémom. V praxi to znamená, že z odovzdanej plechovky sa opäť stane plechovka. Na Slovensku sme takto ďalší rok schopní ušetriť ďalších 460 ton nového hliníka," ozrejmuje Martina Vajskebrová, manažérka výrobných materiálov a obalov Plzeňského Prazdroja.Minimálna uhlíková stopa
Okrem úspory suroviny je pri plechovkách vyrábaných z recyklátu v porovnaní s plechovkami z panenského materiálu zásadná energetická náročnosť pri ich výrobe. "Dôležité kritérium pre obalový materiál je voľba vhodného vstupného materiálu. Plechovka vyrobená plne z recyklátu má oproti tej čisto z panenského materiálu až o 80 % nižšiu uhlíkovú stopu a na jej výrobu postačí len 5 % energie oproti plechovke vyrobenej z primárnej suroviny," vysvetľuje Ivan Tučník, s tým, že hliník je zároveň výbornou zásobárňou energie. Ak už sa raz stane plechovkou, energiu si v sebe uchová aj do budúcnosti, a na roztavenie plechovky a výrobu novej je potrebný už iba zlomok energie. "Hliník sa dá recyklovať prakticky do nekonečna, a to bez dopadov na jeho kvalitu. Uzavretím kolobehu pivných plechoviek sa nám na Slovensku podarí ročne znížiť ich uhlíkovú stopu až o 39 %," doplňuje Martina Vajskebrová.Článok pokračuje na nasledujúcej strane: