aktualizované 19. decembra, 14:20
Účasť občiansko-demokratickej platformy (ODP) v hnutí Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) mala zmysel, pokiaľ sa dalo veriť, že jej desať poslancov má dosah na rozhodnutia vedenia hnutia.
Nevypočuté požiadavky
Uviedol to nezaradený poslanec a člen platformy Kristián Čekovský na pondelkovej tlačovej besede. „Platforma pripravovala svoje samostatné pôsobenie už pred odvolávaním vlády, a to z dôvodu, že naše hlavné požiadavky neboli vypočuté. To znamená, že konflikt pokračoval a smeroval k pádu vlády," vysvetlil.Dodal, že o zámeroch platformy informovali vedenie hnutia a povereného premiéra Eduarda Hegera (OĽaNO). „Demokratická platforma do poslednej chvíle robila pre záchranu vlády Hegera maximum, trvali sme na dohodách a zastavení rozvratu. Keďže sa tak nestalo, jediným riešením v tejto chvíli je odchod z poslaneckého klubu OĽaNO," zdôraznil poslanec.
Občiansko-demokratická platforma v OĽaNO
Občiansko-demokratickú platformu, ktorá má predstavovať liberálne krídlo hnutia OĽaNO, založili v októbri po odchode SaS z vlády desiati poslanci. Patria do nej Kristián Čekovský, Róbert Halák, Monika Kozelová, Anna Mierna, Anna Remiášová, Jaromír Šíbl, Tomáš Šudík, Jarmila Vaňová a Vladimír Zajačik. Poslanci zatiaľ odišli len z klubu OĽaNO, a nie z koalície.
Skupiny budú spolupracovať
Poverený minister životného prostredia a člen ODP Ján Budaj na tlačovej besede uviedol, že ešte v pondelok sa platforma zúčastní na stretnutí poslaneckého klubu OĽaNO. „Toto gesto má symbolizovať, že obe skupiny budú naďalej spolupracovať a podporovať programové vyhlásenie vlády," dodal.Zdôraznil, že Občiansko-demokratická platforma odmieta ukončiť súčasné volebné obdobie. „Už v minulosti viedli predčasné voľby ku katastrofálnym koncom. Dnes je demokratická scéna taká zasiahnutá, že je potrebné dávať demokratov dohromady. To je aj jedna z vízií tejto skupiny," vysvetlil Budaj.
Článok pokračuje na nasledujúcej strane: