Ide o návrh, ktorý by prihliadol aj na moderné tendencie európskeho trestania. Uviedol to poverený minister spravodlivosti SR Viliam Karas na utorňajšej tlačovej besede, v rámci ktorej informoval o stave prípravy novely trestného zákona.
Implementácia súdnej mapy
Pokračoval s tým, že tendencie európskeho trestania v súčasnosti nesmerujú už len k jednoduchému potrestaniu páchateľa odňatím slobody, pretože odstupom času sa to vyhodnocuje ako nedostatočné a pristupuje sa k takzvanej restoratívnej justícii.„Príprava novely trestného zákona bola v medzirezortnom pripomienkovom konaní od septembra, ukončené bolo pred približne dvomi týždňami, kde sme zozbierali viac ako 500 pripomienok od pripomienkujúcich subjektov. Už pri nástupe do funkcie som hovoril, že prioritou na ministerstve spravodlivosti je implementácia súdnej mapy. Na tej sa intenzívne pracuje a vďaka časovému priestoru, ktorý sme dostali, sa darí personálne doriešiť súdy a rovnako organizačno-technicky pripraviť spustenie reformy od 1.6. 2023," uviedol Karas s tým, že za vrchol svojej kariéry by však pokladal predloženie novely trestného zákona, ktorý by viac reflektoval súčasnosť.
Treba postupovať opatrne
„Od svojho nástupu do funkcie som zásadne zmenil spôsob spracovania pripomienkovania základného legislatívneho textu. Trestný zákon považujem za jeden z najvýraznejších a najvýznamnejších kódexov každej krajiny, nakoľko reflektuje najprísnejšími postihmi a sankciami tam, kde je potrebné chrániť hodnoty, na ktorých je postavená spoločnosť," povedal šéf rezortu spravodlivosti.Doplnil, že je dôležité pri akomkoľvek návrhu a zmene pristupovať veľmi opatrne, nerobiť revolučné zmeny, skôr evolučné, teda mierne dospievať k cieľu.
„Takýmto spôsobom sme pristupovali aj k vyhodnocovaniu pripomienok , ktoré sme dostali od inštitúcii," dodal Karas.
Článok pokračuje na nasledujúcej strane: