Prvý opis vzťahu nealkoholového stukovatenia pečene a diabetes mellitus typu 2 sa datuje do roku 1970. V tom čase Beringer a Thaler opísali histopatologické zmeny na pečeni u pacientov s diabetes mellitus 2. typu. Potvrdili, že steatóza pečene sa vyskytla u 75 % pacientov s diabetes mellitus 2 typu (DM2T) a až 2,6 % z nich malo pečeňovú cirhózu oproti 0,84 % v bežnej populácií.
Cukrovka a pečeň sa navzájom ovplyvňujú
Nealkoholové stukovatenie pečene (NAFLD) je v súčasnosti celosvetovo najrozšírenejším ochorením pečene. Prevalencia tohto ochorenia v bežnej populácií je na úrovni 30 – 35 %, u pacientov s diabetes mellitus 2 typu je prítomná až v 70 %. Rovnako zvýšená je u obéznych pacientov. Pacienti s NAFLD majú recipročne zvýšené riziko rozvoja cukrovky.Tieto informácie potvrdzujú aj slová popredného slovenského diabetológa. "Diabetes mellitus poškodzuje všetky tkanivá a orgány v našom tele. Medzi nimi je samozrejme pečeň. Pre diabetes je dokonca charakteristické nealkoholové stukovatenie pečene. Keď zoberieme výskyt NAFLD v bežnej populácií, ktoré je niekde medzi 15 -30 %, tak u ľudí s diabetes mellitus 2 typu je výskyt NAFLD na úrovni okolo 70 %, čo je násobne viac," hovorí doc. MUDr. Emil Martinka, PhD. prezident Slovenskej diabetologickej asociácie.
Diabetes mellitus dosahuje takmer pandemický charakter
Pozrime sa na situáciu s ochorením diabetes mellitus vo svete, aj na Slovensku. Odborníci sa zhodujú v tom, že čísla dosahujú takmer pandemický charakter. V roku 2021 malo vo svete diagnostikované ochorenie diabetes mellitus 537 miliónov dospelých (1 z 10). Očakáva sa, že tento počet sa zvýši na 643 miliónov do roku 2030 a 783 miliónov do roku 2045. Cukrovka spôsobila v roku 2021 celkom 6,7 milióna úmrtí. Na Slovensku je v súčasnosti s ochorením diabetes mellitus evidovaných viac ako 355-tisíc ľudí a v roku 2021 pribudlo viac ako 28- tisíc nových pacientov, ktorým bolo diagnostikované toto ochorenie.Článok pokračuje na nasledujúcej strane: