26.12.2022 (Webnoviny.sk) - Ruská agresia voči Ukrajine a sankčné opatrenia EÚ, ale aj odvetné kroky Moskvy veľmi negatívne ovplyvnili ekonomickú situáciu v členských štátoch EÚ. Takto zhodnotil situáciu v roku 2022 poslanec Európskeho parlamentu Robert Hajšel.
„Je síce potrebné pomáhať Ukrajine, čo EÚ aj robí, ale vlády viacerých štátov vrátane slovenskej nedokázali doteraz podnikom a ani domácnostiam pomôcť prežiť bez otrasov súčasnú energetickú krízu, a o to viac potrebujú pomoc zo strany EÚ," uviedol Hajšel.
Prehlbujúca sa inflácia
Hlavnou reakciou na vzniknutú krízu a najmä prehlbujúcu sa infláciu bolo prijatie programu Re-power EÚ.„Implementácia programu nás odpútava od výraznej závislosti na dovoze ruských fosílnych palív. Som rád, že aj na základe môjho nástojenia umožnila Európska komisia Slovensku presunúť na pomoc domácnostiam a ekonomike veľkú časť peňazí z eurofondov, ktoré vláda nedokázala ani za tri roky vládnutia zmysluplne vyčerpať," zhodnotil Hajšel.
Energetická a utečenecká kríza
Podľa slovenských europoslancov by sa mala EÚ v nasledujúcom roku zaoberať najmä opatreniami na riešenie energetickej a inflačnej krízy, podporu hospodárskeho rastu a zamestnanosti a tiež na pomoc pre Ukrajinu.Ako informovala Kancelária Európskeho parlamentu na Slovensku, v uplynulom roku v činnosti Európskeho parlamentu a EÚ dominovala snaha pomôcť členským štátom vyrovnať sa s dôsledkami pandémie a opäť oživiť ich ekonomiky.
Štáty tiež reagovali na ruskú agresiu na Ukrajine, s čím sa spája utečenecká a energetická kríza. Únia sa intenzívne usilovala o diverzifikáciu energetických zdrojov, zvýšenie strategickej autonómie a podporu ochrany EÚ.
Viac k témam: energetická kríza, Europoslanci, Inflácia, rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: Webnoviny.sk - Hajšel: Ruská agresia voči Ukrajine a sankčné opatrenia negatívne ovplyvnili ekonomickú situáciu v EÚ © SITA Všetky práva vyhradené.