Ako informuje Úrad priemyselného vlastníctva SR, odhadovaná hodnota zadržaného tovaru v celej Európskej únii sa pohybuje v sume viac ako 1,2 miliardy eur. Slovensko sa na tomto údaji podieľa sumou 2,1 milióna eur.
Napodobeniny oblečenia a obuvi
Prostredníctvom kontrol na hraniciach sa vlani podarilo colným orgánom v únii zadržať 42 miliónov kusov falšovaného tovaru. V roku 2020 bolo pritom takýmto spôsobom zadržaných 27 miliónov kusov.Medzi zadržanými tovarmi boli najčastejšie napodobeniny oblečenia, obuvi, luxusných kabeliek, hodiniek, parfumov či kozmetiky. Prvenstvo v objeme produkovaného a dovážaného nelegálneho tovaru má Čína, za ktorou tesne nasleduje Turecko a Hongkong.
Nárast falšovaného tovaru
Nielen kontroly na hraniciach, ale aj tie na vnútornom trhu únie odhalili nárast falšovaného tovaru. Podľa údajov polície, colných orgánov a orgánov dohľadu nad trhom bol vlani počet zadržaných tovarov porušujúcich práva duševného vlastníctva približne o 7 miliónov vyšší ako v roku 2020, čo predstavuje ročný nárast 16 %. Až 62 % tovaru zadržali v Taliansku, Francúzsku, Holandsku, Španielsku a Maďarsku.Viac k témam: Falošný tovar, falšovanie
Zdroj: Webnoviny.sk - Na Slovensko prúdili najmä napodobeniny luxusného oblečenia a obuvi, stovky kusov falšovaného tovaru zadržali colníci © SITA Všetky práva vyhradené.