
Generálny tajomník Organizácie Spojených národov (OSN) António Guterres. Foto: archívne SITA/AP
Rozpad právneho štátu
Generálny tajomník ako príklady uviedol aj rozpad právneho štátu v Mjanmarsku od vojenského prevratu a zvrhnutia vlády Aun Schan Su Ťij vo februári 2021, čo viedlo k „cyklu násilia, represií a vážneho porušovania ľudských práv“ a oslabenie vlády práva na Haiti, ktoré sužujú rozsiahle porušovanie práv, rastúca kriminalita, korupcia a zločin presahujúci hranice krajiny.„Od najmenšej dedinky až po globálnu scénu je vláda práva to jediné, čo stojí medzi mierom a stabilitou na jednej strane a brutálnym bojom o moc a zdroje na druhej,“ povedal Guterres Bezpečnostnej rade OSN.
Generálny tajomník však upozornil, že v každom regióne sveta trpia civilisti následkami konfliktov, zabíjania, rastúcej chudoby a hladu, zatiaľ čo krajiny „beztrestne porušujú medzinárodné právo“, vrátane nelegálneho používania sily a výroby jadrových zbraní.
Ako príklad porušenia vlády práva uviedol ako prvú ruskú inváziu na Ukrajinu. Konflikt podľa neho vytvoril „humanitárnu a ľudskoprávnu katastrofu, traumatizoval generáciu detí a urýchlil globálnu potravinovú a energetickú krízu“. Guterres tiež poukázal na ruskú anexiu štyroch ukrajinských oblastí z jesene a Krymu z roku 2014 a pripomenul, že akákoľvek anexia v dôsledku vyhrážania a využitia sily je porušením Charty OSN a medzinárodného práva.
Extrémistické skutky
Odsúdil tiež protiprávne zabíjanie a extrémistické skutky proti Palestínčanom a Izraelčanom v roku 2022 a upozornil, že rozširovanie židovských osád, ktoré OSN opakovane kritizovala ako porušovanie medzinárodného práva, „posilňuje hnev a zúfalstvo“.Guterres je podľa vlastných slov veľmi znepokojený jednostrannými iniciatívami novej konzervatívnej vlády premiéra Benjamina Netanjahua z posledných dní, presadzujúcej ultranacionalistickú agendu, ktorá by mohla ohroziť dvojštátne riešenie.
„Vláda práva je v centre dosiahnutia spravodlivého a komplexného mieru, založeného na dvojštátnom riešení, v súlade s rezolúciami OSN, medzinárodným právom a predchádzajúcimi dohodami,“ zdôraznil.
Dodržiavanie vízií a hodnôt
Všeobecnejšie generálny tajomník uviedol, že vláda práva je základom OSN, kľúčom k snahám o nájdenie mierových riešení týchto konfliktov a ďalších kríz. Vyzval pritom 193 členských štátov OSN, aby dodržiavali „víziu a hodnoty“ Charty OSN a Všeobecnej deklarácie ľudských práv, riadili sa medzinárodným právom a v mieri urovnali nezhody.
Zasadnutie rady o posilnení vlády práva, ktorému predsedal japonský minister zahraničných vecí Jošimasa Hajaši, ktorého krajina túto tému vybrala, vyvolalo konflikty, najmä v súvislosti s vojnou na Ukrajine medzi Ruskom a západnými podporovateľmi vlády v Kyjeve. Počas rokovania vystúpili predstavitelia takmer 80 krajín.
Zdroj: Webnoviny.sk - Šéf OSN Guterres varuje pred vládou bezprávia, v každom regióne trpia následkami konfliktov najmä civilisti © SITA Všetky práva vyhradené.