
Podnikateľ Miroslav Výboh. Foto: archívne, SITA/Jakub Julény
Podľa nich list prokurátorky, ktorý na stredajšej tlačovej konferencii spomínali predstavitelia Úradu špeciálnej prokuratúry, obsahoval len faktografickú chronológiu nezákonného konania zo strany vyšetrovateľky Národnej kriminálnej agentúry a prokurátora ÚŠP pri skončení vyšetrovania a podaní obžaloby.
Snaha odvrátiť pozornosť
„V liste sú tiež uvedené procesné pochybenia ÚŠP, ktoré by mohli smerovať k porušeniu práva Miroslava V. na obhajobu," uviedli advokáti s tým, že zástupcovia ÚŠP na tlačovej konferencii nespomenuli kľúčové konštatovanie prokurátorky GP SR.„A to, že ponecháva na zváženie sudcu Špecializovaného trestného súdu, či uvedeným konaním ÚŠP mohlo dôjsť k porušeniu práva na obhajobu," zdôraznili obhajcovia.
Vyjadrenia prokurátorov ÚŠP hodnotia advokáti ako nepriamy útok na Miroslava Výboha v snahe odvrátiť pozornosť sudcu a verejnosti od porušenia Trestného poriadku, keď vyšetrovateľka ukončila vyšetrovanie bez toho, aby nadobudlo právoplatnosť uznesenie o vznesení obvinenia.
„A toto je pritom len jeden z mnohých dôvodov, ktoré by mali v právnom štáte viesť k odmietnutiu obžaloby pre porušenie práva na obhajobu," dodali obhajcovia.
Výzva pre súdy
Generálna prokuratúra SR podľa predstaviteľov úradu špeciálnej prokuratúry v súvislosti s niektorými medializovanými kauzami vyzývala súdy, aby odmietli obžalobu podanú prokurátormi ÚŠP, pričom poukazovala na nedostatky v priebehu prípravného konania.Konkrétne malo ísť o prípady bývalého riaditeľa Slovenskej informačnej služby Vladimíra Pčolinského, podnikateľa Miroslava Výboha a tiež bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika v prípade, v ktorom je stíhaný s podnikateľom Petrom Koščom.
Viac k témam: Paragraf 363 Trestného poriadku
Zdroj: Webnoviny.sk - Výbohovi advokáti tvrdia, že v jeho prípade prokurátorka nenavrhovala súdu odmietnuť obžalobu podľa paragrafu 363 © SITA Všetky práva vyhradené.