24.3.2020 (Webnoviny.sk) -
aktualizované 24. marca, 16:25
Športovci Matej Tóth, Zuzana Rehák Štefečeková a ďalší predstavitelia slovenského športu reagujú na odklad Letných olympijských hier v Tokiu 2020, ktoré boli zrušené v pôvodnom termíne pre šíriacu sa pandémiu koronavírusu spôsobujúcu ochorenie Covid-19.
Ešte pred pár dňami prezident Medzinárodného olympijského výboru (MOV) Thomas Bach aj organizátori olympijských hier unisono hovorili o konaní hier v pôvodnom termíne, teda od 24. júla.
Každým dňom však silneli hlasy z rôznych sfér, od športovcov, národných olympijských výborov či športových federácií, aby čím skôr prišlo k odkladu OH 2020.
Koniec kariéry Mateja Tótha?
Odklad OH na rok 2021 môže mať za následok koniec kariéry slovenského chodca Mateja Tótha, pod piatimi kruhmi zlatého na 50 km v Riu de Janeiro 2016."Ak by olympiádu presunuli o rok, prípadne na obdobie ešte neskôr, z môjho pohľadu by bolo už asi nereálne, aby som na tokijských hrách štartoval. Olympiáda, šport a atletika je pre nás veľmi dôležitá, oveľa dôležitejšie je však teraz pre ľudstvo poraziť vírus a vyrovnať sa s pandémiou,“ hovoril 37-ročný atlét v utorok predpoludním webu Slovenského atletického zväzu (SAZ).
Po popoludňajšom verdikte MOV doplnil: "Počkáme a uvidíme… Musím to najskôr prebrať s trénerom Maťom Spišiakom, šéftrénerom SAZ Maťom Pupišom, šéfom nášho zväzu Peťom Korčokom, mojím zamestnávateľom VŠC Dukla Banská Bystrica a, samozrejme, doma s mojimi babami.“
Zväz s rozhodnutím plne súhlasí
Členka MOV Danka Barteková podľa webu olympic.sk poznamenala: "Toto rozhodnutie bolo určite nesmierne náročné, avšak očakávané a nevyhnutné pre zdravie a bezpečnosť všetkých. Pevne dúfam, že sa mi tohtoročná sezóna presunutím hier neskončí a čoskoro sa všetci vrátime do prípravy na budúcoročné olympijské hry Tokio 2020!“Slovenskému olympijskému a športovému výboru (SOŠV) nezostalo nič iné len akceptovať verdikt MOV.
"Plne súhlasíme s týmto rozhodnutím a oceňujeme ho. Veríme, že toto rozhodnutie upokojí celú športovú a olympijskú komunitu, aj verejnosť na celom svete, a že športovcom umožní pripraviť sa na olympijské hry v pokojnejšej atmosfére a naplno. Ich zdravie nebude ohrozené. Sme si vedomí aj toho, že pre špičkových športovcov vyššieho veku, ktorí plánovali po tohtoročných olympijských hrách ukončiť kariéru, môže rozhodnutie o presune OH na budúci rok skomplikovať ich ďalšie plány. Budú musieť zvažovať, či svoju športovú kariéru predĺžia ešte o jeden rok, čo pre nich určite nebude jednoduché. Fakt, že japonskí organizátori aj Medzinárodný olympijský výbor sa zhodli, že olympijské i paralympijské hry aj na budúci rok budú niesť názov Tokio 2020, bude aj po dlhých rokoch celému svetu pripomínať, že v roku 2020 ľudstvo čelilo obrovskej hrozbe a výzve, a že si s nimi poradilo,“ uvádza sa v stanovisku SOŠV, ktorého prezidentom je Anton Siekel.
"Nie je to nepríjemná správa, ale realita, s ktorou sa stretáva celý svet, nie iba športový. Som však naplnený optimizmom, že je to racionálne rozhodnutie. Bude to nová skúsenosť, pretože ide o posun," povedal pre agentúru SITA predseda Slovenského paralympijského výboru (SPV) Ján Riapoš.
Článok pokračuje na nasledujúcej strane: