Ukrajina bude podľa bývalého predstaviteľa českej armády a NATO po skončení konfliktu „morálne aj prakticky pripravená“ pripojiť sa k aliancii.
Obhajuje vojenskú podporu Kyjeva
Generál vo výslužbe vo svojom prvom rozhovore pre zahraničné médiá od víťazstva vo voľbách dôrazne obhajoval západnú vojenskú podporu Kyjeva s tým, že by „nemali byť takmer žiadne obmedzenia“ na to, čo by krajiny mali poslať.Počas rozhovoru z Hrzánskeho paláca, ktorý sa nachádza len pár stoviek metrov od Pražského hradu, tiež skonštatoval, že dodanie západných lietadiel, ako sú stíhačky F-16 pre neho „nie je tabu“, no nie je si istý, či by mohli byť dodané v takom časovom horizonte, aby boli pre Kyjev užitočné.
Americký prezident Joe Biden sa pritom tento týždeň vyjadril, že jeho administratíva neuvažuje o poslaní lietadiel F-16 na Ukrajinu, zatiaľ čo francúzsky prezident Emmanuel Macron to nevylúčil.
Podporou Ukrajiny medzi prvými štátmi
„Som hrdý na to, že moja krajina bola jedna z prvých, ktoré Ukrajine poskytli významnú vojenskú pomoc,“ povedal Pavel pre BBC, ktoré pripomína, že Česká republika bola prvá západná krajina, ktorá Kyjevu poslala tanky a bojové vozidlá pechoty - T-72 and BMP-1 sovietskeho pôvodu. Tie boli súčasťou dodávok ťažkých zbraní, ktoré sa údajne začali už v marci 2022.Po takmer roku napokon krajiny vrátane Spojeného kráľovstva, Spojených štátov a Nemecka začali reagovať na opakované žiadosti Kyjeva o moderné západné tanky ako Leopard 2, Challenger 2 alebo M1 Abrams.
„Veľmi málo ľudí si pravdepodobne dokázalo predstaviť, že by boli západné krajiny ochotné poskytnúť Ukrajine moderné bojové tanky alebo delostrelecké systémy či systémy protivzdušnej obrany,“ vyjadril sa s tým, že dnes je to realita, no zároveň dodal, že „ako vidíme, stále to nie je dosť“ proti značným ruským zdrojom materiálu i personálu.
Článok pokračuje na nasledujúcej strane: