Pre agentúru SITA to povedal ústredný riaditeľ Kancelárie ZMOS Michal Kaliňák. Do pondelkového protestu, v rámci ktorého mestá a obce zhasli o 19:00 na pol hodinu verejné osvetlenie, sa podľa jeho slov zapojilo 80 percent samospráv.
Samosprávy bojujú protestom
Cieľom protestu bolo poukázať na kritickú situáciu v samosprávach, ktorú zapríčinili vysoké ceny energií a nečinnosť vlády. Touto formou chceli obce a mestá vyslať vláde signál o potrebe rýchlej a efektívnej pomoci.„Je to jasný signál o tom, že samosprávam zhasína nádej. V krátkom čase očakávame konkrétnu, adresnú pomoc samosprávam, vrátane pomoci s nárastom cien energií za mesiace október, november, december minulého roka, ako aj pomoc pre samosprávy, ktoré využívajú drevoštiepku, biomasu a pelety,“ uviedol Kaliňák.ň
Mestá a obce požadujú, aby kompenzácie neboli formou refundácie. Kaliňák hovorí, že samosprávy už majú skúsenosti z pandémie s preplácaním výdavkov a mnohé si jednoducho nemôžu dovoliť zobrať úver a čakať na preplatenie od štátu.
ÚMS preferuje cestu rokovaní
Únia miest a obcí Slovenska (ÚMS) rozumie zapojeniu miest do protestu, keďže mnohé sa nachádzajú v zúfalej ekonomickej situácii. „ÚMS však prioritne volí cestu rokovaní a hľadania riešení priamo do praxe. Preto sa zástupcovia ÚMS v agende cien energií osobne stretli a rokovali s ministrom hospodárstva,“ povedala pre agentúru SITA hovorkyňa únie Daniela Piršelová.Dohodli sa na tom, že v najbližších dňoch zorganizujú spoločné online stretnutie so zástupcami miest a rezortu, na ktorom si podrobnejšie prejdú aktuálnu schému pomoci pre samosprávy.
„Oceňujeme zodpovedný prístup ministra hospodárstva a veríme, že nájdeme také spoločné riešenie, ktoré mestám pomôže v praxi, a to čo najskôr,“ dodala Piršelová. O ďalších krokoch v súvislosti s ekonomickou situáciou v mestách diskutujú a zvažujú ďalšie kroky a rokovania s príslušnými rezortmi.
Iniciátormi protestu boli jednotlivé obce a mestá v spolupráci so ZMOS. Zapojenie sa doň bolo na individuálnom rozhodnutí každého mesta po zvážení technických a bezpečnostných rizík, povedala Piršelová.
Článok pokračuje na nasledujúcej strane: