Limity na strane Slovenska
SR s určitými kvalitatívnymi obmedzeniami kvantitatívne plní svoje ciele spôsobilostí síl NATO pre špeciálne operácie. S obmedzeniami plní SR ciele aj v oblasti podporných jednotiek.
„Z dôvodu limitovaných personálnych kapacít a výcvikových príležitostí však nedisponuje kompletnou požadovanou expertízou,“ uviedlo MO SR, pričom NATO z tohto dôvodu odporúča, aby SR poskytovalo svojmu personálu viac príležitostí na výcvik a rozvoj.
Ako uviedlo MO SR, na konci roku 2021 bol počet príslušníkov Ozbrojených síl SR 13 058, čo oproti roku 2019 predstavuje nárast približne o 3 percentá. V rezorte súčasne pracovalo 3 864 civilných zamestnancov.
Dobrovoľná vojenská príprava
Slovenská republika plánuje do roku 2035 zvýšiť počet príslušníkov OS SR na približne 22 000. „V súčasnosti však existujú oblasti akútneho nedostatku personálu," informovalo MO SR.„Napriek zavedeniu dobrovoľnej vojenskej prípravy, ktorej cieľom bolo zvýšiť záujem obyvateľstva o službu v OS SR a zvýšiť počet osôb zaradených do záloh a aktívnych záloh OS SR, bolo na konci roku 2021 vycvičených iba 135 členov aktívnych záloh,“ uviedlo MO SR s tým, že v súčasnosti uvažuje o novom modeli aktívnych záloh.
Úroveň civilnej pripravenosti a odolnosti sa v SR podľa NATO kontinuálne zvyšuje vo väčšine základných požiadaviek.
Ďalšie hodnotenie vraj bude lepšie
Napriek kritickej správe smerom k SR je dočasne poverený minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) presvedčený, že hodnotenie za rok 2023 a 2024 bude pozitívne. Budúce pozitívne hodnotenie šéf rezortu obrany očakáva na základe toho, čo sa rezortu podarilo v tomto volebnom období urobiť a zazmluvniť.„Nedá sa všetko zmeniť zo dňa na deň, ale postup je veľmi pozitívny a už máme spätnú väzbu od NATO za to, čo sa nám podarilo za minulý rok," uviedol Naď s tým, že pozitívne dopady budú pretavené do tohto a do budúceho roku. Správa za minulé roky je kritická najmä vzhľadom na budovanie ťažkej mechanizovanej brigády, kde sa vytvorilo veľké omeškanie.
Zo správy vyplýva, že SR bude schopná poskytnúť ťažkú mechanizovanú brigádu až od roku 2035. "Meškáme s ťažkou mechanizovanou brigádou už roky, pôvodný prísľub bol do roku 2008, no vďaka opatreniam, ktoré sme urobili bude dokončená skôr než do roku 2035," uviedol Naď.
Kupovalo sa všetko, čo nebolo potrebné
Minister obrany je presvedčený, že ak bude budúca vláda, ktorá príde po voľbách, rovnako pokračovať v modernizácii ozbrojených síl, tak budú reflektované požiadavky, ktoré má Slovensko k ťažkej mechanizovanej brigáde, ako aj k základným úlohám ozbrojených síl.
„Problémom minulosti bolo to, že sa nakupovalo čokoľvek iné, len nie to, čo bola reálna potreba, čo očakávalo aj NATO, že bude SR obstarávať kvôli komplexným potrebám všetkých ozbrojených síl v rámci severoatlantickej aliancie," doplnil Naď a dodal, že pozitívne vnímané je obstaranie pásovej a kolesovej ťažkej techniky, rovnako ako húfnice Zuzana 2.
Za pozitívum pokladá aj navyšovanie počtov vojakov, ktorým sa rovnako plnia záväzky v rámci ťažkej mechanizovanej brigády.
Viac k témam: bojové vozidlá, obrana štátu, tanky, Výdavky na obranu
Zdroj: SITA.sk - Vláda si od NATO vyslúžila kritiku. Naď však sľubuje, že hodnotenie obranných plánov za roky 2023 a 2024 už bude pozitívne © SITA Všetky práva vyhradené.