V 193-člennom svetovom orgáne neexistuje právo veta, takže je podľa agentúry AP jasné, že rezolúciu na konci mimoriadneho zasadnutia 23. februára Valné zhromaždenie prijme. Otázne však je, koľko hlasov za bude mať.
Pre mier na Ukrajine
EÚ navrhla rezolúciu v konzultácii s členskými štátmi OSN po tom, ako ju o to požiadala Ukrajina. Cieľom je získať silnú podporu medzinárodného spoločenstva pre mier na Ukrajine v súlade s Chartou OSN, uviedol nemenovaný diplomat EÚ. Charta vyzýva na mierové urovnanie sporov a deklaruje, že všetky krajiny sa zdržia „hrozby alebo použitia sily proti územnej celistvosti alebo politickej nezávislosti akéhokoľvek štátu“.Ukrajina pôvodne chcela, aby Valné zhromaždenie zakotvilo 10-bodový mierový plán, ktorý ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj oznámil v novembri na samite G20, uviedli diplomati v OSN. Túto myšlienku napokon odložili v prospech širšej a menej podrobnej zmienenej rezolúcie.
Vyvodenie zodpovednosti
Tá okrem iného zdôrazňuje potrebu zabezpečiť vyvodenie zodpovednosti za najzávažnejšie zločiny spáchané na Ukrajine prostredníctvom „spravodlivého a nezávislého vyšetrovania a stíhania na národnej alebo medzinárodnej úrovni“, avšak neobsahuje výzvu na osobitný tribunál na stíhanie ruských vojnových zločinov.Vyzýva členské štáty OSN a medzinárodné organizácie, aby „zdvojnásobili podporu diplomatického úsilia“ o dosiahnutie mieru a podporuje úsilie generálneho tajomníka OSN Antónia Guterresa a nemenovaných krajín. Opakuje aj predchádzajúcu požiadavku Valného zhromaždenia, aby Rusko „okamžite, úplne a bezpodmienečne stiahlo všetky svoje vojenské sily“ z medzinárodne uznaných hraníc Ukrajiny.
Zúfalý stav ľudských práv
Tiež vyjadruje poľutovanie nad „zúfalým stavom ľudských práv a humanitárnymi následkami“ ruskej agresie vrátane jej opakovaných útokov na kritickú infraštruktúru s ničivými následkami pre civilistov, vyjadruje „veľké znepokojenie nad vysokým počtom civilných obetí“ a vyzýva na okamžité zastavenie útokov na kritickú infraštruktúru Ukrajiny, sídla, školy a nemocnice.
Valné zhromaždenie OSN od začiatku vojny na Ukrajine 24. februára v tejto súvislosti prijalo päť rezolúcií. Tie nie sú právne záväzné, ako uznesenia Bezpečnostnej rady OSN, ale odrážajú svetový názor.
Viac k témam: Členské štáty, pomoc Ukrajine, samit G20, Valné zhromaždenie OSN
Zdroj: SITA.sk - Valné zhromaždenie OSN bude hlasovať o rezolúcii, ktorá má viesť k pokoju zbraní a mieru na Ukrajine © SITA Všetky práva vyhradené.