OSN podporuje princípy Charty
Guterres ruskú inváziu označil za „urážku nášho kolektívneho svedomia“, ktorá porušuje Chartu OSN a spochybňuje „základné princípy a hodnoty nášho multilaterálneho systému“. Pozícia OSN je podľa neho „jednoznačne“ v podpore princípov Charty.
„Sme oddaní suverenite, nezávislosti, jednote a územnej celistvosti Ukrajiny, v rámci jej medzinárodne uznaných hraníc,“ vyjadril sa. „Je najvyšší čas ustúpiť z okraja,“ vyzval, pričom varoval pred možnosťou, že sa konflikt vymkne spod kontroly a poukázal na nezodpovednú vojenskú aktivitu v najväčšej európskej jadrovej elektrárni v Zaporoži, implicitné hrozby použitím jadrových zbraní a rastúcu nestabilitu v regióne a tiež globálne napätie a rozpory.
„Uspokojenie len prehĺbi krízu a bude ďalej oslabovať naše spoločné princípy vyhlásené v Charte,“ dodal.
Rusko už právo veta nevyužije
Valné zhromaždenie sa stalo najdôležitejším orgánom OSN, ktorý sa venuje vojne na Ukrajine, keďže Bezpečnostná rada, ktorej úlohou je zachovávanie medzinárodného mieru a bezpečnosti, je paralyzovaná v dôsledku ruského práva veta. I keď predchádzajúcich päť rezolúcií o Ukrajine nie je právne záväzných, ako by boli rezolúcie Bezpečnostnej rady, predstavujú dôležitý pohľad na názor sveta.Keďže vo Valnom zhromaždení nie je právo veta, je isté, že rezolúciu vo štvrtok schvália, otázkou však je s koľkými hlasmi. Rezolúcia z októbra, ktorá odsudzovala ruský „pokus o ilegálnu anexiu“ štyroch ukrajinských oblastí a žiadala jeho okamžité zvrátenie, napríklad, získala najviac hlasov spomedzi piatich rezolúcií - 143:5, pričom 35 krajín sa zdržalo hlasovania.
Postoj Bieloruska k rezolúcii
Bielorusko, ako blízky spojenec Ruska navrhlo sériu zmien v rezolúcii, o ktorých sa bude hlasovať najprv. Sú medzi nimi, napríklad, odstránenie formulácií hovoriacich o „invázii na Ukrajinu“ alebo „agresii Ruskej federácie“ a tiež požiadavky na okamžité stiahnutie ruských vojsk z ukrajinského územia.V bieloruskom návrhu tiež vyzývajú na začiatok mierových rokovaní, zastavenie „posielania zbraní do oblasti konfliktu“ a členské štáty by sa podľa neho mali venovať základným príčinám konfliktu, „vrátane legitímnych bezpečnostných obáv členských štátov“.
Ruský veľvyslanec pri OSN Vasilij Nebenzia tvrdil, že Ukrajina minula „všetok svoj vojenský potenciál“ v prvých týždňoch od „začiatku aktívnej fázy ukrajinskej krízy“ a o rok neskôr je to kolektívny Západ, vrátane Spojených štátov, Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO) a Európskej únie (EÚ), ktoré Kyjevu poskytujú zbrane, muníciu a spravodajské informácie.
„Začína byť úplne jasné, že ukrajinská kríza bude len katalyzátorom, ktorý spôsobí, že na povrch vypláva vnútorná rusofóbia. Kontaminovala už americké a európske elity“, ktoré medzi sebou súperia v zavádzaní sankcií, hoci tie najviac postihujú rozvojový svet, povedal.
Viac k témam: Charta OSN, Diplomacia, Jadrové zbrane, rusko-ukrajinský konflikt, Ruský veľvyslanec, Valné zhromaždenie OSN, Záporožie
Zdroj: SITA.sk - Ukrajina vyzýva štáty sveta, aby dokázali, že stoja za Chartou OSN a hlasovali za zachovanie jej územia © SITA Všetky práva vyhradené.