Na Slovensku sa ich ujali rôzne mimovládne organizácie či dobrovoľníci, aby im pomohli prekonať toto náročné obdobie. Vojna na Ukrajine tak okrem iného ukázala aj jednotu a solidaritu, ktorá bola najsilnejšia v prvých mesiacoch vojny.
Len samotní klienti VÚB banky prostredníctvom bankomatov či priamych platieb pomohli utečencom z Ukrajiny sumou, ktorá za rok presiahla hranicu 150-tisíc eur. Prostriedky smerovali a stále smerujú organizácii Človek v ohrození, ktorá ľuďom unikajúcim pre vojnou pomáha od samotného začiatku a to nielen na území Slovenska, ale aj Ukrajiny.
"Dary sme využili na poskytnutie zázemia, vykurovaných stanov, teplých nápojov a jedla, zabezpečenie chemických záchodov, ale aj ubytovania a rozvozu dobrovoľníkov pomáhajúcich na hraniciach. Človek v ohrození v spolupráci so združením zameraným na psychologické poradenstvo IPčko poskytoval aj krízovú intervenciu. Starostlivosť o ľudí utekajúcich pred vojnou sa presúvala do hotspotov vo väčších mestách a do centier pomoci," spomína na prvé mesiace vojny Kristína Jediná, vedúca oddelenia Fundraisingu v organizácii Človek v ohrození.
Zo začiatku logistické problémy padali aj na plecia samospráv, ktorým VÚB banka ponúkla možnosť bezplatne zbierať finančné dary cez transparentné účty a aspoň takto sa desiatkam miest a obcí trocha zjednodušila situácia. Rovnako tak banka pre Ukrajincov zjednodušila a sprístupnila viaceré ďalšie služby. Zároveň spustila viaceré aktivity, aby našla pre utečencov dočasné ubytovanie. Týkalo sa to aj kolegov s ich rodinami zo sesterskej banky Pravex.
Obavy zo zimy
Kým v letných mesiacoch bolo podľa Človeka v ohrození veľkým problémom uskladňovanie potravín, ktoré sa rýchlo kazili a hrozil ich nedostatok, s prichádzajúcou zimou narastali obavy, ako najmä rodiny s deťmi zvládnu tuhé mrazy.Keď sa ruská armáda začala pri útokoch čoraz viac sústreďovať na kritickú infraštruktúru a kľúčové energetické uzly, kvôli častým výpadkom elektriny boli potrebné najmä generátory a transformátory.
"Poskytli sme prostriedky niekoľkým lokálnym partnerom, ktorí za ne nakupujú teplé oblečenie, ale aj deky a ohrievače. Tie potom distribuujú tým, ktorí to najviac potrebujú. Okrem toho sme dodali drevené brikety a iné tuhé palivá a ako jedna z mála organizácii pokračujeme v rozvoze potravín, čo ľuďom významne pomáha znášať zvýšené životné náklady v zimnom období," hovorí Marián Cehelník, koordinátor pre mimoriadne situácie z Človeka v ohrození.
Ďalšia pomoc je stále potrebná
Podľa organizácie je ľuďom, ktorí si za svoj domov vybrali na Slovensko, stále potrebné pomáhať zorientovať sa v slovenskom systéme a začleniť sa do slovenskej spoločnosti. A to hlavne tak, aby sa mohli postaviť na vlastné nohy. Na Ukrajine je treba naďalej reagovať na potreby ľudí, ktorí sa nemôžu vrátiť do svojich domovov – primárne zabezpečovať psychosociálnu pomoc a základné životné potreby. Aj vďaka darcom a dobrovoľníkom sú zároveň všetci pripravení poskytovať okamžitú pomoc a podporu v prípade náhleho zhoršenia situácie.Informačný servis
Viac k témam: PR, Utečenci, utečenci z Ukrajiny
Zdroj: SITA.sk - Rok vojny na Ukrajine: Na pomoc utečencom darovali klienti VÚB banky už 150-tisíc eur © SITA Všetky práva vyhradené.