
Prezidentka SR Zuzana Čaputová. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel
Ide o zákon o niektorých mimoriadnych opatreniach v súvislosti so šírením nebezpečnej nákazlivej choroby COVID-19 a v justícii, ktorým bude môcť štát napríklad získavať od mobilných operátorov údaje s cieľom identifikovať nakazených, a novelu zákona o sociálnom poistení.
Novelou sa zas zavádza takzvané pandemické ošetrovné, nemocenské pri karanténe a umožní sa vyplácanie príspevkov na udržanie pracovných miest. Agentúru SITA o tom vo štvrtok informoval hovorca prezidentky SR Martin Strižinec.
Údaje o zákazníkoch od operátorov
Štát teda bude môcť na základe podpisu zákona o niektorých mimoriadnych opatreniach v súvislosti so šírením Covid-19 získavať od mobilných operátorov údaje o zákazníkoch, aby mohol identifikovať ľudí, ktorí sú alebo potenciálne môžu byť nakazení koronavírusom.Tento zákon v stredu schválila NR SR v skrátenom legislatívnom konaní. Za hlasovalo 91 poslancov, proti bolo 43 a štyria sa zdržali.
Kompetentní veria, že pôjde o jeden z dôležitých nástrojov, ako zabrániť šíreniu aktuálnej pandémie. Podobný model použili aj v Južnej Kórei, v Singapure a na Taiwane, kde práve trasovanie potenciálne nakazených osôb prispelo k tomu, že výrazne a veľmi rýchlo dokázali pandémiu znížiť.
Pôvodné znenie zákona, ktorý sa venuje tejto téme, bolo pritom podrobené výraznej kritike opozície a napokon prešiel s viacerými pozmeňujúcimi návrhmi.
Zbieranie údajov bude možné iba v čase pandémie
Ako v pléne priblížil spravodajca zákona poslanec Ondrej Dostál (SaS), ustanovenie okresali len na to, čo je nevyhnutné. Podstatné bolo vypustenie získavania prevádzkových údajov.Poskytnuté informácie budú spracované anonymizované, iba na štatistické účely a na zachovanie prevencie, na účely identifikácie príjemcu a výlučne v rozsahu potrebnom na identifikáciu. Taktiež sa do návrhu doplnilo, že zbieranie údajov bude možné iba v prípade pandémie alebo šírenia nákazlivej choroby. „Je to v príčinnej súvislosti, je to nutná podmienka,“ objasnil Dostál.
Ďalšou zmenou je, že operátori takéto údaje poskytnú Úradu verejného zdravotníctva iba na základe odôvodnenej písomnej žiadosti. Ten ich pritom bude môcť spracovávať iba počas trvania mimoriadnej situácie alebo núdzového stavu, najneskôr však do konca roka 2020.
Ak pritom mimoriadna situácia alebo núdzový stav pominú, úrad oprávnenie stratí, ak by trvali aj po uvedenom termíne, parlament bude musieť prípadné predĺženie opätovne schváliť.
Článok pokračuje na nasledujúcej strane: