
Hnutie Progresívne Slovensko (PS) na tlačovej besede o volebnom programe k predčasným parlamentným voľbám 2023. Foto: www.facebook.com
Kríza demokracie
„Slovensko s tým malo dlhodobo problém a aj v časoch ekonomickej konjunktúry nedokázali vlády zabezpečiť to, aby sa makroekonimcké výsledky premietali do každodenného života obyvateľov. Tí čelia rapídnemu zvyšovaniu nákladov a znižovaniu pocitu bezpečia," tvrdí Jaurová.Druhou je kríza klimatická. „Dnes každý obyvateľ Slovenska cíti dopady tejto krízy na svojom každodennom živote. Klimatická núdza a klimatická úzkosť je niečo, čo najviac ohrozuje vyhliadky do budúcnosti nielen mladšej generácie na Slovensku," tvrdí spoluzakladateľka PS.
Treťou a zároveň najťažšie riešiteľnou krízou je podľa nej kríza demokracie. „Do veľkej miery je spôsobená nezvládaním digitálnej transformácie a neschopnosťou ju priblížiť mnohým skupinám obyvateľstva," myslí si Jaurová.
Kľúčové oblasti
Spoluzakladateľka hnutia zároveň informovala, že program predstavia v horizonte niekoľkých mesiacov. „Zdá sa, ako keby Slovensko vždy potrebovalo nejakú krízu na to, aby prekonalo zdanlivo neprekonateľné. Preto dnes nesmieme rezignovať. Musíme využiť aj tieto krízy, ktorým dnes čelíme na ďalší skok k modernému Slovensku, ktoré má budúcnosť," uviedla Zora Jaurová.Člen predsedníctva hnutia Štefan Kišš na tlačovej besede uviedol, že kľúčovými oblasťami pre vyššiu kvalitu života na Slovensku sú školstvo, zdravotníctvo a sociálna inklúzia. „Toto sú naše priority a oblasti, do ktorých potrebujeme investovať a prinášať rozvoj. Pritom však musíme dbať aj na environmentálnu a finančnú udržateľnosť," tvrdí Kišš.
Článok pokračuje na nasledujúcej strane: