Malá stredoeurópska krajina teraz hostí tisíce vojakov NATO a spojenecké lietadlá hliadkujúce na jej oblohe umožňujú Bratislave zvažovať, či sa stane prvou krajinou, ktorá vyšle stíhačky na susednú Ukrajinu. Zároveň by sa tak mohla zbaviť svojich ťažkopádnych lietadiel zo sovietskej éry.
Minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) je za to vďačný. „Povedal by som, že Slovenská republika je bezpečnejšou krajinou v menej bezpečnom svete," skonštatoval v rozhovore pre agentúru AP v Bratislave. „Dobre si pamätáme, aké to bolo mať na našom území okupantov," dodal, odkazujúc na vojenskú inváziu pod vedením Sovietskeho zväzu v roku 1968 do bývalého Československa, ktoré sa pokojne rozdelilo v roku 1993, štyri roky po páde komunistického režimu.
Vojaci z rôznych krajín
Keďže sa NATO snaží upokojiť členov na svojom východnom krídle, ktorí sa obávajú potenciálnej ruskej hrozby, krajina s 5,4 milióna obyvateľmi v súčasnosti hostí bojovú skupinu tvorenú vojakmi zo Spojených štátov, Nemecka, Poľska, Holandska, Slovinska a Českej republiky.„Posolstvo nasadenia všetkých týchto jednotiek je jednoduché," vyjadril sa pre agentúru Associated Press český plukovník Karel Navrátil, ktorý je veliteľom bojovej skupiny, s tým, že ich úlohou je „odstrašenie... odradiť potenciálneho agresora od šírenia agresie do členských štátov NATO".
Po začiatku ruskej invázie na Ukrajinu vo februári 2022 vznikli podobné jednotky aj v Maďarsku, Rumunsku a Bulharsku. Dopĺňajú ďalšie štyri jednotky nasadené v roku 2017 v troch pobaltských štátoch a v Poľsku s cieľom rozšíriť prítomnosť NATO od Baltského po Čierne more.
Spoločné cvičenia v Lešti
Vo vojenskom výcvikovom priestore Lešť na strednom Slovensku jednotky nedávno uskutočnili spoločné cvičenia s rôznymi scenármi vrátane útokov dronov alebo delostrelectva, reakcie na chemický útok alebo znovuzískania oblastí obsadených nepriateľskými silami, uvádza AP. Mnohonárodné sily by mali byť podľa Navrátila v marci „pripravené na boj".Slovensko tiež pracuje na modernizácii vlastných ozbrojených síl podľa štandardov NATO, čo sa ukázalo ako prínos pre bojujúcu Ukrajinu, kde skončila veľká časť starých slovenských ťažkých zbraní zo sovietskej éry.
Sú medzi nimi rakety protivzdušnej obrany S-300, vrtuľníky, tisíce rakiet pre odpaľovacie zariadenia Grad a desiatky obrnených vozidiel. Výmenou za to má Slovensko dočasne rozmiestnené americké batérie protivzdušnej obrany Patriot s americkými, nemeckými a holandskými jednotkami a dostalo nemecké tanky Leopard a systémy protivzdušnej obrany Mantis.
Článok pokračuje na nasledujúcej strane: