Na Slovensku vrcholí „legislatívna džungľa"
„85 percent všetkých životných situácií, ku ktorým sa dostáva každý občan Slovenska od narodenia až po smrť, sa odohráva na úrovni obce, mesta a ten, kto pomáha občanovi s riešením týchto životných situácií, je práve miestna samospráva," tvrdí Andrassy.Dodal, že ZMOS a samospráva má byť tým najbližším partnerom pre slovenskú vládu, aj pre parlament. „Nie je možné, aby sa v rámci Národnej rady SR a vlády prijímali zásadné rozhodnutia, ktorými sa menia kompetencie a pôsobnosť miestnej samosprávy bez toho, aby tieto zmeny boli prediskutované s predstaviteľmi miestnej samosprávy," myslí si predseda NKÚ.
Podľa jeho názoru na Slovensku vrcholí „legislatívna džungľa" a dostávame sa do najväčšieho „pralesu" za ostatných 30 rokov.
Charta miestnej správy
Andrassy tvrdí, že s predstaviteľmi ZMOS-u diskutovali aj o charte miestnej samosprávy. „Tá hovorí o tom, že samospráva je nezávislá a obce a mestá konajú vo svojom mene. Ale na to majú dostať finančné prostriedky a ak sa niečo na samosprávu presúva, malo by to byť na základe diskusie práve s predstaviteľmi samosprávy," konštatoval Andrassy.Dodal, že aj na základe energetickej krízy a inflácie, ktorá tu v súčasnosti panuje, sa dostávame na hranu udržateľného smerovania štátnych verejných financií.
„Ak vláda a samospráva spoločne nebudú riešiť stav štátneho a verejného rozpočtu a nenájdu účinné kompenzačné opatrenia, ktoré pomôžu samospráve znášať dôsledky krízy, tak je ohrozené fungovanie nielen oddychových voľnočasových zariadení v pôsobnosti samospráv, ale bude problém z hľadiska energetickej náročnosti zabezpečiť fungovanie materských škôl," upozornil.
Článok pokračuje na nasledujúcej strane: