
Foto: ilustračné, Getty Images
Slovenské samosprávy pritom patria medzi najviac fragmentované v Európe. Ich príliš veľký počet a príliš malá veľkosť spôsobuje problémy pri efektívnom spravovaní vecí verejných, upozorňuje inštitút.
Treba posilniť právomoci
Analýza ukazuje, že pri súčasných podmienkach na dobrovoľné spájanie sa obcí nemožno ani očakávať zmenu. Najprv by bolo potrebné posilniť štatút a právomoci obecných častí.„Ak sa obec rozhodne vzdať sa svojej samostatnosti a zlúčiť sa s inou, stane sa z nej časť obce bez garancie vlastného katastrálneho územia, volebného obvodu, vlastných poslancov, samosprávnych orgánov, rozpočtu či dokonca garancie kontinuity kultúry a identity obce. Zákon o obecnom zriadení tak nedáva možnosť pre obce stať sa rovnocenným partnerom v procese spájania sa,“ vysvetlila autorka analýzy Laura Škrinárová.
Vyše 140 mikroobcí
Priemerný počet obyvateľov na obec je na Slovensku 1 850. Je to trikrát menšie číslo, ako je priemer v Európskej únii, v rámci ktorej pripadá 5 765 obyvateľov na obec a až päťkrát menšie ako je priemer Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj - OECD (9 440 obyvateľov na obec)."Na Slovensku je až 141 mikroobcí s menej ako 100 obyvateľmi, ktoré sa kontinuálne vyľudňujú. Obyvatelia menších obcí sa pritom často nedostávajú k adekvátnym službám," upozorňuje Škrinárová.
Malé obce nie sú schopné samostatne zabezpečiť potrebné fungovanie obce a nedisponujú dostatočnými financiami na vlastný rozvoj.
Článok pokračuje na nasledujúcej strane: