Na dôchodok by ste sa mali pripravovať od prvého zamestnania. Platí totiž pravidlo, že čím viac času máte, tým menej peňazí vás stojí napĺňanie finančných cieľov. "Dôchodkovým cieľom každého by mala byť finančná sloboda, pri ktorej máte dostatok peňazí a môžete tráviť voľný čas podľa svojich predstáv. Realita je však odlišná. Penzisti majú síce dostatok času, no na vytúžené aktivity im chýbajú peniaze," hovorí Karol Kovalík z PARTNERS. Potvrdzuje to nakoniec aj prieskum agentúry Focus pre Nadáciu PARTNERS z roku 2019, kde až 75 % opýtaných označilo práve dobrý dôchodok, ktorý si chcú užívať, ako prvoradý sen a túžbu. Ďalším snom je pomôcť finančne rodine, dopriať si cestovanie či kúpiť si vytúžené auto. Čo im bráni v dosiahnutí snov a cieľov? Podľa odpovedí v prieskume je to nedostatok peňazí.
PREČO FINANCIE PLÁNOVAŤ?
Štatistiky hovoria, že každý desiaty dôchodca musí pracovať, aby dokázal pokryť aspoň svoje životné náklady. Podľa odborníka by sa však tomu dalo predísť. "Odpoveďou na spokojný dôchodok vo finančnej istote je osobné finančné plánovanie a efektívne zhodnocovanie úspor," vysvetľuje Karol Kovalík. Varuje, aby sa ľudia nespoliehali iba na dôchodok od štátu. Ten im totiž vysnívanú slobodu a dokonca ani zachovaný životný štandard nevie zabezpečiť. Dá sa však dosiahnuť investovaním a zhodnocovaním úspor v II., III. a IV. pilieri.INVESTUJTE! TAK BY VÁM PORADIL AJ EINSTEIN
Viete čo je ôsmy div sveta podľa Alberta Einsteina? Zložený úrok. Berie totiž do úvahy vplyv úroku z úrokov a času na vklad. Takto funguje investovanie a príprava na dôchodok v rámci II., III. aj IV. piliera. "Aktuálne najefektívnejšia forma zhodnocovania peňazí sú takzvané ETF fondy. Podľa cieľa investovania a dĺžky investičného horizontu sa investovaná suma efektívne rozdeľuje medzi jednotlivé triedy aktív, teda do akcií, dlhopisov a prípadné alternatívne investície, ako napríklad realitné fondy," vysvetľuje odborník.Článok pokračuje na nasledujúcej strane: